język migowy

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Opublikowano:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Projekt „Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie - zagospodarowanie terenów zieleni”.

Kwota dofinansowania: 2 140 229,65 zł i stanowi 85% kosztów kwalifikowanych.
Działanie: 2.5 w ramach II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

Realizacja projektu została zaplanowana do połowy 2021 roku. W zakres umowy weszła część prac wykonanych pod koniec 2017 roku, kiedy w brwinowskim parku powstała siłownia plenerowa, szachownica o wymiarach 4 × 4 m oraz fontanna-pluskowisko. Został też wybudowany nowy plac zabaw, który składa się m.in. z karuzeli z lin, linarium, piramidy linowej, obrotowej huśtawki oraz trampoliny.

Projekt został podzielony na dwa zadania główne – zagospodarowanie terenu parku w części istniejącej oraz stworzenie edukacyjnego ogrodu botanicznego.

W 2018 roku zostały wybudowane murki i ogrodzenia z gabionów – ażurowych konstrukcji z prętów i siatki wypełnionych kamieniami, które są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni miejskiej. Są uzupełnieniem elementów małej architektury. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zatwierdził takie rozwiązanie dla brwinowskiego parku. Murki spełniają też funkcję blokowania możliwości niekontrolowanego pozostawiania pojazdów na terenie parku poza miejscami do tego przewidzianymi, a ogrodzenie stanowi element ogrodzenia parku – są to odcinki o różnej długości przeplatane ogrodzeniami z paneli ażurowych. Powstało ponad 140 m odcinków murków z koszy gabionowych wypełnionych kamieniem z siedziskami z desek, a także ogrodzenie z koszy gabionowych o łącznej długości blisko 110 m. 

Prace dotyczące części istniejącej zostały podzielone na dwa etapy. Etap I dotyczył budowy infrastruktury wodociągowej, sieci energetycznej wraz z oświetleniem terenu, a także rozbiórki i budowy ogrodzenia. Etap II zaplanowany na 2020 rok objął budowę elementów małej architektury, w tym budowę wybiegu dla psów oraz alejek żwirowych i urządzenie zieleni. Powstały m.in. słupki, pergole i murki z koszy gabionowych. Zostały zamontowane dwa stoły betonowe szachowe oraz stół betonowy do tenisa stołowego, a także nowe ławki i kosze.

Edukacyjny gród botaniczny – prace objęły uporządkowanie istniejącej zieleni oraz urządzenie nowej, wprowadzenie nasadzeń drzew, krzewów, pnączy, bylin i traw, założenie trawników i roboty pielęgnacyjne. Wykonanie nasadzeń drzew z gatunków rodzimych w odmianach hodowlanych, nasadzenia niektórych rabat kwiatowych i traw dekoracyjnych. Powstały pergole, pojawiły się nowe elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, elementy ozdobne, a także nowe alejki i oświetlenie. Zagospodarowanie terenu stworzyło możliwie bogate, wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni oparte na gatunkach rodzimych, tworzące dogodne warunki dla rodzimych ptaków, owadów i drobnych ssaków. Ustawiono budki lęgowe i karmniki. Do nasadzeń wybrano rośliny naturalnie występujące w naszych warunkach klimatyczno-glebowych. Stworzą one w parku enklawę ciszy. Jest to szczególnie ważne ze względu na bliskość ruchliwych ulic i torów kolejowych. Projektowane obsadzenie ekranów oddzielających teren kolejowy pnączami pozwoli na uzyskanie efektu zielonej ściany i dodatkową barierę ochronną.

Nadużycia finansowe i nieprawidłowości związane z projektem można zgłaszać poprzez:

- specjalny adres mail: nadużTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej www.pois.gov.pl\nieprawidlowosci

Gabion Po 2
Gabion Po 2
Ogrod Botaniczny
Ogrod Botaniczny
Plac Zabaw Linowy
Plac Zabaw Linowy
Zdjcie Tablica
Zdjcie Tablica

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy