W dniach od 9 do 23 września na terenie województwa mazowieckiego będzie prowadzona akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie.

Przynęty ze szczepionką będą zrzucane z samolotów – 20 dawek na 1 km kw. powierzchni lasów, pól i łąk. Mają postać niewielkich zielono-brązowych kostek (wielkość ok. 4 cm) o intensywnym zapachu rybnym. Szczepionka jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt, jednak by akcja zwalczania wścieklizny lisów się powiodła, mieszkańcy powinni zastosować się do zaleceń mazowieckiego wojewódzkiego lekarza weterynarii:

Nie dotykać przynęt ze szczepionką – lisy omijają przynęty dotknięte przez ludzi.
W przypadku kontaktu ludzi z przynętami – poprzez otwarte rany, błonę śluzową ust lub nosa – należy przemyć te miejsca wodą i zgłosić się do lekarza.
UWAGA: W trakcie akcji szczepienia (14 dni od wyłożenia przynęt) należy trzymać psy na uwięzi lub wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w pomieszczeniach zamkniętych, aby przypadkowo nie podjęły przynęt dla lisów. W przypadku kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.