Rusza Europejski Tydzień Mobilności

Rusza Europejski Tydzień Mobilności

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności (ETM), który 22 września zakończy się Dniem bez Samochodu – wtedy z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać również mieszkańcy gminy Brwinów.

Europejski Tydzień Mobilności odbywa się w tym roku pod hasłem „Przesiadaj się i jedź!”. Celem kampanii jest osiągnięcie pozytywnej zmiany zachowań w kierunku częstszych i bardziej inteligentnych wyborów transportowych.
Gmina Brwinów zachęca mieszkańców do zwiększenia aktywności fizycznej nie tylko w czasie trwania tygodnia ETM, ale każdego dnia. Można to zrobić na wiele sposobów, rezygnując np. z użytkowania samochodów, kiedy to możliwe. W zamian gmina proponuje korzystanie z komunikacji miejskiej i ekologicznych środków transportu takich jak rowery, hulajnogi, rolki lub spacer, dzięki któremu jest szansa na „zbieranie kroków” z pomocą licznych aplikacji. Mieszkańców, którzy nie mogą zrezygnować z auta, gmina zachęca do carpoolingu, czyli zwiększania liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem tj. zabierania dodatkowych osób dojeżdżających do pracy czy szkoły na tych samych lub podobnych trasach. Przyjemne i ciekawe może okazać się łączenie ze sobą różnych form transportu. Przy stacji PKP w Brwinowie oraz przy WKD w Otrębusach i Kaniach są parkingi, na których można zostawić samochód i kontynuować podróż pociągiem.
Gmina Brwinów zachęca do spacerów, przejażdżek czy wycieczek coraz liczniejszymi trasami rowerowymi, stanowiącymi coraz ważniejszy element infrastruktury drogowej. Dzięki temu można w bezpieczny sposób dojechać do pracy, szkoły czy stacji kolejowej i WKD. Sieć tras rowerowych jest sukcesywnie rozbudowywana. W zeszłym roku oddany został do użytku kolejny odcinek w Otrębusach, przy ulicy Karolińskiej. Gmina dba o komfort mieszkańców i turystów - przy ścieżkach w wielu miejscach są ławki umożliwiające odpoczynek, stojaki, czy samoobsługowe stacje naprawy rowerów.
Jak zawsze Europejski Tydzień Mobilności zakończy się Dniem bez Samochodu i w piątek 22 września będzie można bezpłatnie podróżować brwinowską komunikacją miejską. Bezpłatne przejazdy będą również obowiązywać u partnerów akcji ETM – tego dnia nie trzeba kasować biletów ZTM w Warszawie oraz w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” w pociągach Kolei Mazowieckich i WKD.