Brwinów w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Dzień 1 sierpnia 1944 r. to bardzo ważna data dla każdego Polaka. Brwinów kolejny raz uczcił bohaterów Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godz. 17 w mieście rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych, a następnie zgromadzeni na Rynku odśpiewali hymn narodowy. Wszystkich zebranych na uroczystości przywitał zastępca burmistrza – Sławomir Walendowski, a przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki przedstawił zarys wydarzeń historycznych sprzed 79 lat. Po przemówieniach przedstawicieli władz samorządu, obecne na uroczystościach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej.
O godz. 18 w kościele św. Floriana została odprawiona msza święta w intencji poległych w Powstaniu.

Oficjalnym obchodom towarzyszył konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim zorganizowany w brwinowskim ogrodzie botanicznym położonym przy parku miejskim. W ogrodowej altance, na najmłodszych czekały kolorowanki. Dla chcących sprawdzić swoją wiedzę historyczną przygotowano zróżnicowane pod względem trudności pytania. Konkurs bez żadnych ograniczeń wiekowych cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych. Każdy uczestnik, który udzielił prawidłowej odpowiedzi, otrzymał wspaniałą pamiątkową nagrodę książkową. Dodatkowo, poza konkursem były rozdawane specjalnie przygotowane pamiątkowe znaczki – przypinki okolicznościowe.

Z kolei wieczorem w brwinowskim Pałacu Kultury (siedziba Gminnego Ośrodka Kultury – Okeja) odbył się pokaz filmu pt. „Jeden strzał” opowiadający o trzech dniach września 1944 r. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 60 osób, a wśród nich była także reżyserka filmu Mira Raghavacharya, która opowiedziała m.in. o swoich początkach zainteresowania historią i o tym, skąd wziął się pomysł na powstanie tego filmu. Pokaz filmowy zorganizowało Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie.

Hołd Powstańcom Warszawskim