Ważne inwestycje - niewidoczne dla oczu

Na początku czerwca zakończona została kolejna inwestycja z myślą o mieszkańcach wyżej położonych terenów Tereni i Żółwina – budowa wodociągu łączącego ul. Graniczną w Żółwinie z ul. Pigwową w Książenicach.

Gmina Brwinów chcąc rozwiązać problem okresowego braku wody we wsiach Terenia, Owczarnia i Żółwin, w latach 2019-2020 zleciła projekt wodociągu magistralnego z rejonu ulicy Wilsona w Brwinowie poprzez Podkowę Leśną, do Owczarni. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2020 r. i zakończyła w marcu 2021 r. Uruchomienie tej inwestycji miało pozwolić na bezpośrednie wpompowanie dodatkowej wody z Brwinowa do sieci wodociągowej na terenie Owczarni, Tereni i Żółwina z pominięciem rozbiorów wody przez mieszkańców Podkowy Leśnej.  W związku z tym, że Podkowa Leśna wypowiedziała umowy z lat 2000-2001 i zamknęła w kwietniu 2021 r. przepływ wody z Brwinowa do Żółwina, gmina Brwinów natychmiast podjęła alternatywne działania dotyczące zakupu wody od gminy Grodzisk Mazowiecki dla Owczarni i Żółwina. W efekcie już pod koniec 2021r. została zaprojektowana i wykonana spinka wodociągowa w ciągu ulic Sadowej w Książenicach i Kazimierzowskiej w Owczarni oraz podjęto prace projektowe dotyczące kolejnej spinki wzdłuż ulic Pigwowej w Książenicach i Granicznej w Żółwinie. W marcu 2023 r. uzyskano pozwolenie na jej budowę i inwestycja została zrealizowana w czerwcu br.

Dzięki dobrej współpracy między gminami Brwinów i Grodzisk Mazowiecki – w tym wielkiej życzliwości burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego – i z grodziskim ZWIK mieszkańcy południowych sołectw  mogą być spokojni o wodę w swoich kranach.

Realizację wykonał Zakład Usługowy MARTEL, a koszt całkowity wyniósł 295 200,00 zł.

Jednocześnie gmina Brwinów podjęła prace dotyczące poszukiwania wody na terenie Owczarni i Żółwina, z myślą o budowie w przyszłości odrębnej stacji uzdatniania, która zasiliłaby w wodę mieszkańców tych miejscowości oraz – awaryjnie - mieszkańców pozostałej części gminy, z wykorzystaniem magistrali wybudowanej w 2021 r. Szacunkowy koszt budowy takiej stacji wynosi około 10-14 mln zł.

Ważne inwestycje - niewidoczne dla oczu