Ulica Sienkiewicza – prawie gotowa

Dobiega końca przebudowa ul. Sienkiewicza w Brwinowie. W ramach inwestycji przebudowano całą drogę na długości około kilometra.

Prace związane z przebudową drogi rozpoczęły się już wiosną br. Ulica była w złym stanie technicznym, o czym świadczyły liczne ubytki i ugięcia nawierzchni jezdni. W ramach przebudowy wykonano szereg prac ziemnych – usunięto starą podbudowę drogi i wykonano nową konstrukcję. Przebudowano skrzyżowania (z wyłączeniem skrzyżowania z ul. Biskupicką) oraz kilkadziesiąt zjazdów na posesje oraz dojść do furtek. Dotychczasowe pokrycie ulicy, której odcinki były wykonane z różnorodnych materiałów (mieszanek mineralno-bitumicznych, drogowych płyt betonowych, trylinki oraz warstw destruktu asfaltowego) zastąpiono jedną nową nawierzchnią asfaltową. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy w czasie opadów deszczu, wykonano odwodnienie powierzchni drogi. Powstały wyniesione skrzyżowania, które uspokoją ruch na nowo wybudowanej drodze. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych, którzy mogą bezpiecznie przechodzić przez ulicę w obrębie skrzyżowania. Przebudowano jednostronne chodniki dla pieszych i wybudowano nowe tam, gdzie dotychczas ich brakowało. W okolicy połączenia ul. Sienkiewicza z ul. Żwirki i Wigury, aby uniknąć wycięcia drzew, zachowano zwężenie jezdni. Znajduje się tam najkrótsza zinwentaryzowana aleja lipowa (prawdopodobnie relikt dawnej alei drzew).
Ulica Sienkiewicza jako droga gminna stanowi istotny element połączeń drogowych w mieście – łączy dwie drogi powiatowe: ul. Powstańców Warszawy z ul. Piłsudskiego, a także umożliwia dojazd do drogi wojewódzkiej DW 720 oraz posesji znajdujących się po północnej stronie miasta, z pominięciem wjazdu do jego centrum.
Przebudowa ulicy Sienkiewicza jest prowadzona łącznie z ulicą Żwirki i Wigury oraz ulicą Lilpopa w Brwinowie w ramach dofinansowania 5 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Koszt całego zadania wynosi 8 372 610 zł.

Ulica Sienkiewicza