Budżet Obywatelski Mazowsza 2023 – podzielony

W tym roku do realizacji wybrano 82 projekty zgłoszone przez mieszkańców Mazowsza. Dwa z nich będą realizowane na terenie gminy Brwinów.

Znane są już wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W 4. edycji BOM zagłosowało ponad 100 tys. mieszkańców. Wybierając projekty zgłoszone do budżetu, można było oddać nie więcej niż dwa głosy – jeden głos na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden na projekt z puli projektów podregionalnych. Głosowanie odbywało się wyłącznie w formie internetowej i trwało od 12 maja do 18 czerwca 2023 r. Projekty wyłonione w bieżącej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza będą realizowane w roku 2024.
Spośród 27 projektów z oceną pozytywną w podregionie warszawskim zachodnim, do którego przynależy gmina Brwinów, mazowszanie wybrali do realizacji trzy projekty na łączną kwotę ponad 1,75 mln zł. Wśród zwycięskich propozycji jest projekt „Doświetlone przejścia – poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich w Brwinowie, Czubinie, Domaniewie, Kaniach i Otrębusach”. Projekt przewiduje wykonanie doświetlenia 22 przejść dla pieszych (w tym także stref oczekiwania i stref dojścia do przejść) oraz zastosowanie aktywnego znaku drogowego A-16 przed jednym newralgicznym przejściem (za łukiem tunelu na DW nr 720 ul. Rynek w Brwinowie). Koszt realizacji projektu szacunkowo wyniesie 894 200 zł.
Wśród zgłoszonych ogólnowojewódzkich projektów, jeden dotyczył naszej gminy. Projekt „Zielone Mazowsze” przewiduje budowę interaktywnego muzycznego placu zabaw dla dzieci na terenie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rewitalizację i zagospodarowanie zielenią wraz z małą infrastrukturą terenu przed budynkiem siedziby zespołu, oraz powstanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Przewidywana kwota na realizację zadania wynosi 999 000 zł.

Jak dotąd, na terenie gminy Brwinów ze środków pozyskanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zrealizowano dwa projekty:
1) „Zwolnij i jedź bezpiecznie” – zbudowano 10 radarowych wyświetlaczy prędkości na drogach wojewódzkich w miejscowościach: Biskupice, Brwinów, Domaniew, Kanie, Otrebusy.
2) „Harcerskie rondo” – zagospodarowano teren wokół ronda Ignacego Kozielewskiego.
Jeszcze w tym roku będą zrealizowane:
1) „Po drodze z zielenią” – zagospodarowanie zieleni wzdłuż ul. Pszczelińskiej (DW 720) w Brwinowie i Otrębusach tj. od ronda im. W. Kowalskiego w Brwinowie do skrzyżowania z drogą DW 719 w Otrębusach.
2) „Roztańczone rondo” – zagospodarowanie terenu wokół Ronda Zespołu Mazowsze w Otrębusach.

Jak głosowali mieszkańcy Mazowsza? Na które projekty oddali najwięcej głosów? – o tym na stronie: www.bom.mazovia.pl.