Znamy polskie Drzewo Roku 2023

Rozstrzygnięto 13. edycję konkursu na polskie Drzewo Roku, w którym brał udział Brwinosław z Brwinowa.

Nasz dąb – okazały dąb szypułkowy – liczący ok. 340 lat, będący najstarszym drzewem na terenie gminy Brwinów, zakwalifikował się do finału i zakończył rywalizację na 13. miejscu. Tegoroczną edycję wygrał 200-letni buk „Serce Ogrodu” rosnący w Arboretum Wojsławice - Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów odbędzie się 12 października br. podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.
Konkurs Drzewo Roku organizowany jest przez Klub Gaja i ma na celu promowanie szacunku dla przyrody oraz szukanie i pokazywanie przykładów ciekawych i trwałych związków między kulturą i historią lokalnych społeczności, a drzewami szczególnie przez nie docenianymi.
Poza Brwinosławem na terenie gminy Brwinów możemy pochwalić się ponad pięćdziesięcioma pomnikami przyrody: drzewami, grupami drzew i alejami. Drzewa, którym nadano imiona, to między innymi: Ewangelik, czyli kasztanowiec biały rosnący na dawnym cmentarzu ewangelickim w Koszajcu, czy Pszczeliniak, który jest okazałą grupą aż 11 klonów srebrzystych i od ponad 100 lat rośnie na terenie dawnej szkoły rolniczej w Pszczelinie, czy wreszcie okazała topola czarna o wdzięcznym imieniu Dobrawa rosnąca we wschodniej części parku miejskiego. Jest również imponującej wielkości dąb Tadeusz rosnący na dziedzińcu SP nr 1, który dla uczczenia 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymał imię nawiązujące do patrona szkoły Tadeusza Kościuszki. Być może to właśnie któreś z nich będzie reprezentować gminę Brwinów w konkursie na Drzewo Roku 2024.

Drzewo Roku 2023