język migowy

Dostępność do Internetu

Opublikowano:

Specjalny system informacyjny o dostępności do szybkiego Internetu – SIDUSIS – został uruchomiony. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie usługi dostępu na wybranym obszarze.

Wchodząc na rządową stronę internet.gov.pl, każdy może sprawdzić, czy dany punkt adresowy jest w zasięgu szybkiego Internetu. Dane ogólnopolskie są zamieszczone w Systemie Informacyjnym o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS).

Interaktywna mapa Polski uruchamia się po wprowadzeniu adresu lub zezwolenia na pobranie lokalizacji. Aby uzyskać szczegółowe dane, mapę należy powiększyć do momentu pojawienia się znaczników (numerów budynków). Jeżeli dany punkt (adres) zaznaczony jest kolorem niebieskim (wg legendy mapy), oznacza to, że dana nieruchomość jest w zasięgu gotowej sieci światłowodowej. Dla wskazanego adresu pojawia się lista podmiotów świadczących usługi w danej lokalizacji oraz linki do ofert produktowych i dane kontaktowe do operatorów. W celach porównawczych można pobrać szczegółowe dane techniczne o zasięgach, technologii, czy prędkości przesyłu. Biały punkt na mapie oznacza miejsce, w którym nie ma zasięgu lub dostępna sieć jest o małej przepustowości tj. poniżej 30 Mb/s. Przez stronę SIDUSIS można także zgłosić zapotrzebowanie na Internet szerokopasmowy (Panel obywatela). Wysłane powiadomienie automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich instytucji oferujących usługi w danej lokalizacji. Aby dokonać zgłoszenia przez stronę internet.gov.pl, wymagane jest zalogowanie się przez profil zaufany lub przy pomocy e-dowodu osobistego.

Korzystając z systemu SIDUSIS, można także zweryfikować poprawność danych podanych na mapie. Jeżeli będą budziły wątpliwości i nie odpowiadały rzeczywistości, należy wysłać zgłoszenie potrzeby ich weryfikacji.

System SIDUSIS umożliwia także zgłaszanie tzw. pustostanów tj. niezamieszkałych lub nieużytkowanych budynków, w których nikt nie przebywa i w których w przyszłości nie zaistnieje potrzeba wykorzystania infrastruktury zapewniającej dostęp do Internetu. W celu zgłoszenia pustostanu należy zalogować się i wypełnić formularz weryfikujący dane przekazane do SIDUSiS.

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy