język migowy

Rondo Witaczków w Żółwinie

Opublikowano:

Niedawno wybudowane rondo u zbiegu ulic Szkolnej i Jedwabnej (dawniej Polnej) w Żółwinie upamiętnia Stanisławę Witaczek i Henryka Witaczka, twórców nowoczesnego polskiego jedwabnictwa.

 

flaga i herb Polski

– Rondo będzie miało fantastycznych patronów – powiedział burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński, przypominając na początku historię rodzeństwa Witaczków oraz ich związki z Żółwinem. Stanisława i Henryk założyli w 1924 r. Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą w Milanówku, której celem było rozpowszechnienie uprawy morwy i hodowli jedwabników oraz produkcja wyrobów z jedwabiu naturalnego. Część produkcji przenieśli do majątku Żółwin, który Henryk Witaczek kupił wraz z dworem w 1940 r. Witaczkowie prowadzili tu nie tylko część produkcji jedwabiu i kursy szkoleniowe, ale zaangażowali się też w działalność konspiracyjną i charytatywną. Wielu przesiedleńców i uchodźców z Warszawy ogarniętej powstaniem znalazło w dworze w Żółwinie pomoc i schronienie. Był wśród nich m.in. popularny pisarz i podróżnik 20-lecia międzywojennego Ferdynand Ossendowski. Do historii łączącej gminę Brwinów i Milanówek nawiązał zaproszony na uroczystość burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski. – Jestem pod wielkim wrażeniem. Chciałbym podziękować Burmistrzowi i Radzie Miejskiej, że to rondo zostało tak wyróżnione i nazwane imieniem rodzeństwa Witaczków – powiedział. Wyrazy wdzięczności i uznania przekazała wcześniej na ręce burmistrza Kosińskiego Joanna Prosińska-Giersz, spowinowacona z rodziną Witaczków.

Rondo w Żółwinie prezentuje się okazale. Jest ono częścią dużej inwestycji obejmującej przebudowę ulicy Szkolnej – od ul. Nadarzyńskiej aż do ul. Granicznej. Najpierw wybudowano kanalizację sanitarną, powstała nowa jezdnia, chodniki, miejsca parkingowe w rejonie szkoły i ścieżka rowerowa. – Musieliśmy zaprojektować duże rondo, które łączy pięć ulic. Dzisiaj trzy wloty są wykorzystywane, ale dwa dodatkowe zaznaczają przebieg ulic przewidywanych tutaj w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnił burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Okolice ronda zmienią się jesienią, kiedy to zostaną wokół niego zasadzone morwy – dodał.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki podkreślił, że gmina Brwinów pozyskała na inwestycję w Żółwinie ponad 5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. – Razem z państwem cieszę się z inwestycji, która nie tylko poprawia estetykę tego miejsca, lecz służy przede wszystkim bezpieczeństwu. Dziękuję wszystkim radnym, którzy popierali tę inwestycję – zakończył.

W odsłonięciu stojących na rondzie tablic z nazwą ronda brali udział: burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki, a także reprezentująca rodzinę i bliskich Witaczków dr Anna Ostromęcka-Lewak, będąca do niedawna Prezesem Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. W odsłonięciu uczestniczyli też zastępcy burmistrza gminy Brwinów Sławomir Walendowski oraz Jerzy Wysocki, sołtys Żółwina Karol Marchwiak i sołtys Tereni Stanisław Frej, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żółwinie Marta Szwemin wraz z reprezentantami przedszkolaków i uczniów. Nowe rondo poświęcił wikariusz miejscowej parafii – ks. Krzysztof Dowalewski. Na zakończenie wystąpiły dzieci z Żółwina. Przedszkolaki pokazały żywiołowy układ tańców, zaś zespół wokalno-instrumentalny wykonał znaną piosenkę „Lato, lato, lato czeka…”. To był ważny dzień w historii Żółwina, wiążący się z upamiętnieniem historii tej miejscowości. Ciąg dalszy nastąpi – zarówno realizacji inwestycji, która ma zakończyć się przebudową skrzyżowania z ul. Graniczną, jak też upamiętniania Witaczków, którzy będą wspominani przy okazji jesiennego sadzenia morw.

Zadanie pn. „Rozbudowa ul. Szkolnej w Żółwinie łączącej DP3109W z DP1502W” zostało zrealizowane ze środków państwowego funduszu celowego w ramach  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Umowa o jego dofinansowanie została zawarta 5 października 2022 r. Całkowity koszt inwestycji przekroczył 16 mln zł.

10 Rondo Witaczkow
11 Rondo Witaczkow
12 Rondo Witaczkow
13 Rondo Witaczkow
1 Rondo Witaczkow
2 Rondo Witaczkow
3 Rondo Witaczkow
4 Rondo Witaczkow
5 Rondo Witaczkow
6 Rondo Witaczkow
6 Rondo Witaczkow
7 Rondo Witaczkow
8 Rondo Witaczkow
9 Rondo Witaczkow
Rondo Witaczków w Żółwinie
Rondo Witaczków w Żółwinie
Rondo Witaczków w Żółwinie

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy