Gmina Brwinów na Ekopikniku w Pruszkowie
Rewitalizacja parku miejskiego, ogród botaniczny, wiosenna akcja ratowania migrujących płazów – urzędnicy z Brwinowa i społecznicy z Otrębus pokazywali przykłady wartościowych działań.
Powiat pruszkowski zaprosił do uczestnictwa w Ekopikniku w charakterze wystawców okoliczne samorządy, firmy i organizacje pozarządowe. Na ponad 50 stoiskach prezentowane były różnego rodzaju inicjatywy i wyroby ekologiczne – od sadzenia roślin po przykłady wykorzystania surowców wtórnych, od miodów po rękodzieło.
Gmina Brwinów przygotowała urozmaiconą ofertę dla odwiedzających. Do gminnego stoiska przyciągało przechodniów koło fortuny, które losowało pytania dotyczące miasta i sołectw, przyrody, historii lub atrakcji turystycznych. Kto nie znał odpowiedzi, mógł dowiedzieć się czegoś nowego. Kto znał odpowiedzi, otrzymywał dodatkowy upominek. Dzieci zajmowały się kolorowankami oraz wykonywały żaby z papieru. Biuro Promocji przygotowało instrukcję składania skaczących żab z papieru, co nawiązywało do prezentacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Mała Wspólnota z Otrębus, w trakcie której Łukasz Franczuk opowiadał o akcji ratowania płazów migrujących wiosną przez ulice w Otrębusach i Żółwinie i podawał imponujące statystyki tej akcji (ponad 4 tys. przeniesionych żab).
W ciągu kilku godzin stoisko gminy Brwinów odwiedziło kilkaset osób, w tym europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz starosta Adrian Ejssymont, który podjął się wyzwania samodzielnego wykonania żaby origami. Osoby z Pruszkowa, Warszawy, Nadarzyna i innych okolicznych miejscowości z zaciekawieniem sięgały po mapy gminy Brwinów. Uczestniczący w pruszkowskim Ekopikniku mieszkańcy zapoznawali się z programem zbliżających się Dni Brwinowa, a niekiedy ze zdziwieniem dowiadywali się czegoś nowego o miejscu w którym mieszkają – niektórzy od kilku tygodni, inni od kilku lat. Na terenie pikniku, oprócz namiotu gminy Brwinów przy głównym placyku przed Pałacykiem Sokoła, można było odnaleźć drugi brwinowski akcent – Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, prowadzące przy ul. Wiosennej dom pomocy społecznej, które wystawiło stoisko z rękodziełem.