język migowy

15 sierpnia w Brwinowie

Opublikowano:

Mieszkańcy gminy Brwinów uczcili 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, a 15 sierpnia był okazją do złożenia hołdu bohaterom.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.30 mszą św. W intencji ojczyzny w kościele pw. św. Floriana
i celebrowana była przez proboszcza parafii Ks. kanonika Macieja Kurzawę. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się przed pomnik Niepodległości, gdzie wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Zabranych gości przywitał Zastępca Burmistrza gminy Brwinów Sławomir Walendowski, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważne, również dziś, są determinacja, odwaga i patriotyzm. Przypomniał też historię sportowców zaangażowanych wydarzenia Bitwy Warszawskiej, którzy w obliczu zagrożenia utraty wolności ojczyzny, bez wahania zaangażowali się w walkę z bolszewickim najeźdźcą. Jedną z wspomnianych postaci był Józef Lange (1897-1972), właściciel zakładu garbarskiego, a jednocześnie kolarz z pierwszej połowy lat dwudziestych XX wieku, członek drużyny torowej, która zdobyła w 1924 r.  pierwszy dla Polski (srebrny) medal olimpijski.

Józef Lange wstąpił do Wojska Polskiego 1 listopada 1918 r. i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Przez cały okres międzywojenny prowadził zakład garbarski swojego ojca. Karabin zamienił na rower i startując w barwach Warszawskiego Towarzystwa Cyklicznego (1921-1928) oraz stołecznej Legii (1928-1930), stał się najwszechstronniejszym polskim kolarzem pierwszej połowy lat dwudziestych. Jeszcze w latach trzydziestych z 21 rekordów krajowych w różnych konkurencjach i na różnych dystansach aż 15 należało do Langego. Po wojnie nadal prowadził rodzinny zakład garbarski oraz zajmował się szkoleniem psów myśliwskich.

Następnie głos zabrał Adrian Ejssymont - Starosta Pruszkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie Bitwy Warszawskiej jako symbolu odwagi, poświęcenia i determinacji polskiego narodu. Obchody zakończyły się złożeniem przez delegacje kwiatów i wieńce przed pomnikiem Niepodległości.

Więcej zdjęć dostępnych w albumie na www.facebook.com/Brwinow

IMG 4050
IMG 3983
IMG 3990
IMG 4004
IMG 4015
Image00002

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy