język migowy

Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Opublikowano:

W brwinowskich obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzięło udział wielu mieszkańców. 

Już przed godziną 17 na Rynku w Brwinowie zaczęli gromadzić się uczestnicy uroczystości, którzy otrzymywali pamiątkowe przypinki oraz śpiewniki z powstańczymi piosenkami. Przypinki zostały przygotowane w tym roku przez Stowarzyszenie Warszawa ’44, które przekazało je do dystrybucji nie tylko dzielnicom stolicy, lecz także podwarszawskim powiatom. 

Punktualnie o godzinie 17 zabrzmiały syreny, ludzie stanęli na baczność, a nawet – co do tej pory nie było brwinowską tradycją – zatrzymały się samochody przejeżdżające w pobliżu pomnika Armii Krajowej ruchliwą drogą wojewódzką. Pomnik w postaci ogromnego głazu z wizerunkiem orła w koronie i napisem „Aby ocalić od zapomnienia” był centralnym punktem uroczystości. Do wydarzeń historycznych sprzed 80 lat odnosili się w swoich przemówieniach burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki. Przed pomnikiem wiązanki kwiatów złożyły delegacje reprezentujące m.in. władze samorządowe gminy Brwinów oraz powiatu pruszkowskiego (na uroczystości obecny był członek zarządu powiatu Patryk Grabowski), BPWiK oraz gminne instytucje kultury, organizacje pozarządowe i przedstawicielki rodziny Wernerów, córki powstańców. 

O oprawę muzyczną zadbał chór Bemcanto z warszawskiego Bemowa pod kierownictwem Michała Habera, który zachęcał wszystkich do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych. W programie koncertu na Rynku znalazło się dziewięć utworów, w tym „Marsz Mokotowa”, „Modlitwa Armii Krajowej” i „Warszawskie dzieci”. 

Msza święta w intencji wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim zakończyła uroczystości odbywające się na Rynku, ale brwinowską tradycją 1 sierpnia są plenerowe pokazy filmów dokumentalnych, na które nieprzerwanie od 11 lat zaprasza do parku miejskiego w Brwinowie Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Tegoroczny seans był współorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Fundację Filmową Co Sie Movie producenta filmu „W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”. Widzowie poznali niezwykłą historię oddziału złożonego z osób niesłyszących, kolejny mało znany epizod dziejów powstania.

IMG 3675.jpg
IMG 3701.jpg
Pw1.jpg
Pw2.jpg
Pw3.jpg
Pw4.jpg
Pw5.jpg
Pw6.jpg

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy