język migowy

Tadeusz Stachowicz – artysta i społecznik

Opublikowano:

W tym domu mieszkał i tworzył… – tak zaczyna się tekst umieszczony na pamiątkowej tablicy na ogrodzeniu domu przy ul. Spacerowej w Otrębusach.

Nowy właściciel posesji postanowił upamiętnić postać nieżyjącego już Tadeusza Stachowicza.

Nazwisko Tadeusza Stachowicza znane jest nie tylko w Otrębusach. Był artystą malarzem, absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale przede wszystkim współtwórcą i redaktorem naczelnym czasopisma „U Nas O.K.”, które początkowo zajmowało się sprawami  Otrębus i Kań, a z czasem stało się gazetą powiatową zdobywającą nagrody w ogólnopolskich konkursach prasy lokalnej. Na jego łamach Tadeusz Stachowicz publikował w latach 90. cykl artykułów o historycznych willach, ilustrowany własnymi grafikami.

Nowy właściciel domu – Filip Micek – postanowił upamiętnić tę postać poprzez umieszczenie na ogrodzeniu pamiątkowej tablicy. Uroczystość jej odsłonięcia odbyła się 22 maja 2023 r. w kameralnym gronie rodziny Tadeusza Stachowicza, jego przyjaciół, znajomych i współpracowników oraz sąsiadów. Burmistrz Arkadiusz Kosiński wspominał swoją wizytę u państwa Stachowiczów, a z kolejnych wystąpień – Filipa Micka oraz przede wszystkim córki Tadeusza Stachowicza – pisarki i scenarzystki Katarzyny Gacek – wyłaniał się obraz człowieka zaangażowanego, społecznika, otwartego na innych, z poczuciem humoru, niezwykle cenionego przez wszystkich, którzy mieli okazję poznać go osobiście lub zetknąć się z jego twórczością. Tadeusz Stachowicz był też inicjatorem i organizatorem otrębuskich festynów przy Toeplitzówce, podczas których występował jako nieoceniony konferansjer. Tradycja organizowania takich imprez integrujących jest w Otrębusach kontynuowana do dziś.

Warto zajrzeć na ulicę Spacerową w Otrębusach, by poznać bliżej jej dawnego mieszkańca. Tadeusz Stachowicz był osobą o szczególnych talentach i choć odszedł dziewięć lat temu, ślady jego działalności trwają do dziś.

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy