język migowy

Konkurs „Obrazy z życiem”

Opublikowano:

Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie na kilka godzin zamieniła się w żywą galerię obrazów. Prace zaprezentowane w konkursie plastyczno-scenograficznym przeniosły widzów w świat sztuki.

Prawdziwa sztuka żyje i pobudza wyobraźnię i wrażliwość. Inicjatorki konkursu – nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie Bogumiła Niemirowska i Ewa Bukowska – postawiły przed uczestnikami trudne zadanie odtworzenia wybranego dowolnie dzieła sztuki o określonej tematyce. W ubiegłym roku było to życie i praca na wsi, a w tegorocznej edycji  odbywającej się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Gminy Brwinów, tematem przewodnim była rodzina. Zespoły uczniów pod kierunkiem nauczycieli najpierw dokonały wyboru dzieła, które chciały zaprezentować, poznawały życiorys malarza i jego epokę, a później przez wiele godzin pracowały nad scenografią i kostiumami.

W finałowej prezentacji, która odbyła się  26 kwietnia 2024 r. wzięło udział sześć szkół. Dyrektor Anna Baecker powitała wszystkich finalistów konkursu, podkreślając, że fachowe jury będzie miało przed sobą niełatwe zadanie. Konkursowe prace zostały ocenione przez scenografkę i kostiumografkę współpracującą z warszawskimi teatrami Katarzynę Adamczyk, artystkę zajmującą się malarstwem sztalugowym i tkaniną artystyczną Ewę Gronostajską oraz Teresę Szczepaniak z Galerii Sztuki „Tess”.

Przechadzając się po sali można było zobaczyć „na żywo” obrazy z różnych epok. Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Familia” z Brwinowa przedstawiła renesansowe dzieło Rafaela „Święta rodzina z barankiem”, z kolei Zespół Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca „Victoria” z Warszawy sięgnął po obraz impresjonistyczny – namalowaną przez Claude'a Moneta „Damę z parasolką - panią Monet i jej syna”. Na wyróżnienie zasłużyła też praca „Rodzina Bellellich” Edgara Degasa w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Brwinowie. Dużym wyzwaniem była prezentacja sceny uchwyconej w ruchu przez Sylweriusza Saskiego. „Gra w domino” z wykonaniu uczniów z Ruśca zdobyła ostatecznie III miejsce, nieznacznie ustępując „Portretowi rodzinnemu” Jacoba Jordaensa w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie. Triumfatorem konkursu po raz drugi z rzędu została Szkoła Podstawowa w Żółwinie, której wierne odtworzenie – wraz ze szczegółami tła i zachowaniem kolorystyki – „Rodziny chłopskiej w czasie posiłku” Jana Steena robiło ogromne wrażenie i zapraszało widza do środka wiejskiej chaty. Zastępca burmistrza Jerzy Wysocki pogratulował wszystkim bardzo wysokiego poziomu prac konkursowych i wraz z dyrektor Anną Baecker wręczył nagrody wszystkim wyróżnionym i laureatom konkursu. 

DSC 0722
DSC 0737
DSC 0747
DSC 0751
DSC 0758
DSC 0761
DSC 0769
DSC 0776
DSC 0791
DSC 0800
DSC 0813
DSC 0825
DSC 0826
DSC 0830

 

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy