język migowy

Akcja bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów

Opublikowano:

Właściciele psów mieszkający w gminie Brwinów mogą skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych zabiegów sterylizacji/kastracji swoich zwierząt, jak również mogą je bezpłatnie zachipować.

Gmina Brwinów już po raz kolejny rozpoczęła bezpłatną sterylizację i kastrację psów, których właściciele mieszkają na terenie gminy. Dodatkowo zwierzęta zostaną oznakowane za pomocą elektronicznego identyfikatora tzw. chipa, który w przypadku zaginięcia pupila umożliwi ustalenie właściciela i powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny chip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest wprowadzany przez lekarza podskórnie na szyi lub między łopatkami. Samo zachipowanie psa nie wystarczy. Trzeba jeszcze zapisać jego numer i aktualny kontakt do właściciela w specjalnej bazie danych. Odczytanie danych z chipa jest możliwe dzięki czytnikowi, którym dysponuje Straż Miejska, schroniska dla psów czy weterynarz.

Zabiegi są bezpłatne, a warunkiem skorzystania z nich jest:

 - zamieszkiwanie na terenie gminy,

 - okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia np. aktualnej książeczki zdrowia lub paszportu wraz z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie,

 - wypełnienie „Wniosku o skierowanie zwierzęcia posiadającego właściciela na zabieg sterylizacji lub kastracji + chipowanie” w dwóch egzemplarzach, który dostępny jest w Straży Miejskiej lub do pobrania poniżej,

 - ukończenie przez zwierzę szóstego miesiąca życia,

 - dowód opłaty za posiadanie zwierzęcia.

Po spełnieniu ww. kryteriów Straż Miejska na wniosku właściciela potwierdzi skierowanie, które będzie podstawą do wykonania bezpłatnego zabiegu w Lecznicy Weterynaryjnej VET MED VET VITA w Brwinowie, przy ul. Grodziskiej 46 (Galeria Brwinów) tel. 22 758 31 00. Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej lekarz zaleci badania lub zabiegi dodatkowe, to gmina Brwinów nie pokrywa ich kosztów. Zwierzę zapisane przez właściciela na zabieg powinno być w dobrym stanie zdrowia. Jeśli lekarz uzna, że zwierzę nie może zostać poddane zabiegowi ze względów medycznych, ma prawo odstąpić od wykonania zabiegu.

Jedno gospodarstwo domowe może zgłosić jedno zwierzę. Dostęp do zabiegów jest możliwy do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel.

Gmina promuje system identyfikacji elektronicznej psów oraz zabiegi sterylizacji i kastracji, które służą zapobieganiu bezdomności zwierząt. Akcja jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach realizacji zadania pn. „Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie Brwinów". Pozyskana na ten cel dotacja wynosi 9.885 zł. Całkowity koszt działania to kwota 19.770 zł. 

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy