Wiosenne wędrówki żab
Ciepła zima przyspieszyła okres migracji płazów. Wiele z nich ginie na drogach pod kołami aut, dlatego Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa oznaczył miejsca będące szlakiem wędrówki żab.
Problem ochrony zagrożonych gatunków zwierząt istnieje od dawna, ale wzrost natężenia ruchu samochodów w ostatnich latach znacznie pogorszył sytuację. Zwracają na to uwagę m.in. dbający o przyrodę mieszkańcy Otrębus, którzy doskonale znają miejsca, w których każdego roku wiosną żaby wychodzą na ulice w ich miejscowości. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa ustawił tablice ostrzegawcze przy ul. Piaseckiego oraz przy ul. Poziomki w Otrębusach, a także przy ul. Młochowskiej w Żółwinie.
Płazy znajdujące się w Polsce pod ochroną giną w okresach wiosennej i jesiennej migracji na drogach przecinających szlak, którym podążają z miejsc zimowego spoczynku w lasach i zadrzewieniach do stawów i mokradeł, gdzie spędzają okres godowy. Masowe wędrówki żab i ropuch trwają zwykle kilka tygodni, od połowy marca do kwietnia. W tym roku wiosenne temperatury powietrza spowodowały, że pierwsze osobnik wyruszyły w drogę już w lutym.
Zdarza się, że kierowcy z własnej inicjatywy zwalniają lub czekają, aż zwierzęta swobodnie przejdą przez jezdnię. Niektórzy nawet pomagają płazom w przedostaniu się na drugą stronę, choć zgodnie z przepisami należałoby zaniechać podejmowania na własną rękę działań wymagających chwytania i przetrzymywania tych zwierząt chronionych. Akcje ratowania płazów podlegają Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która ma uprawnienia do tego, aby wyznaczyć stanowiska i sposób realizacji zorganizowanych działań ochronnych.
Tymczasem popularne hasło „pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” trzeba koniecznie rozszerzyć – Pomóżmy zwierzętom przetrwać wiosnę! Żółte tablice przy jezdni zachęcają do ostrożności: „Kierowco, zwolnij! Migracja żab”.