język migowy

Historia Otrębus na nowych tablicach

Opublikowano:

W Otrębusach pojawią się nowe tablice informacyjne, opowiadające historię zabytkowych i ważnych dla mieszkańców miejsc i budynków.

Dla mieszkańców Otrębus, największego sołectwa w gminie Brwinów, historia ich miejscowości jest niezwykle ważna, dlatego postanowili część tegorocznego budżetu sołeckiego przeznaczyć na nowe tablice informacyjne, które będą opisywać najstarsze i najważniejsze budynki miejscowości. W kilku przypadkach zostaną wykorzystane grafiki stworzone przez Tadeusza Stachowicza, który był redaktorem lokalnego czasopisma „U nas OK”. Na jego łamach publikowany był cykl artykułów opisujący stare wille i dwory oraz związane z nimi historie właścicieli.

Projekty tablic są już dostępne dla mieszkańców w filii Biblioteki Publicznej w Otrębusach przy ulicy  Wiejskiej 1. Uwagi dotyczące opisów można zgłaszać do 27 listopada br. Karta konsultacji w wersji papierowej jest do wzięcia w bibliotece. Po wyrażeniu własnej opinii można ją również tam zostawić.  Karta jest również dostępna  w wersji elektronicznej do pobrania na stronie. Po wypełnieniu należy ją wysłać do sołtys Katarzyny Jacniackiej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kolorystyka, wymiary (40x60 cm), układ tekstu i grafiki nowych tablic jest zgodny z obowiązującym systemem informacji gminnej.

Tablice dotyczą poniższych, ważnych w historii wsi Otrębusy miejsc:

  1. Karolin
  2. Toeplitzówka
  3. Spichrz
  4. Willa Szolców
  5. Kościół parafialny
  6. Zosinek (ul. Piaseckiego)
  7. Muzeum Motoryzacji
  8. Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej – tu projekt został już zaakceptowany przez rodzinę Profesora, a więc został wyłączony z konsultacji.

Omówienie wyników konsultacji odbędzie się 30 listopada 2023 r. w godz. 17:20 – 18:20 w Toeplitzówce, przy ul. Wiejskiej 1 w Otrębusach.

1 Karolin 1.jpg

1 Karolin 1.jpg

2 Toeplitzowka 01.jpg

2 Toeplitzowka 01.jpg

3 Spichrz 01.jpg

3 Spichrz 01.jpg

4 Willa Szolcow 01.jpg

4 Willa Szolcow 01.jpg

5 Kosciol NMP 01.jpg

5 Kosciol NMP 01.jpg

6 Zosinek 01.jpg

6 Zosinek 01.jpg

7 MuzeumMot 01.jpg

7 MuzeumMot 01.jpg

 

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy