język migowy

Uroczystości 11 listopada w Brwinowie

Opublikowano:

W sobotę 11 listopada 2023 r. Brwinów świętował 105. rocznicę odzyskania niepodległości. 

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele św. Floriana, odprawioną w intencji Ojczyzny przez ks. Mariusza Białęckiego. Po zakończeniu mszy nastąpił przemarsz przed pomnik Niepodległości, prowadzony przez poczty sztandarowe straży pożarnych, gminy, szkół i stowarzyszeń. Następnie zgromadzeni na Rynku odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Po hymnie wszystkich zebranych na uroczystości przywitał przewodniczący Rady Miejskiej – Sławomir Rakowiecki. W swoim przemówieniu przedstawił zarys wydarzeń historycznych oraz wspomniał jak ważna i cenna jest wolność dla nas Polaków. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Arkadiusz Kosiński, w którym podkreślił, że Święto Niepodległości jednoczy wszystkich Polaków. Nadmienił, że wolność jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Odzyskanie wolności w 1918 r. było możliwe głównie dzięki wytrwałości i ofiarności polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało pokoleniom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Przypomniał także o wieloletnich tradycjach społecznikowskich „Sokoła” oraz Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa – najstarszych organizacji w Brwinowie – które w długoletnim okresie swojej działalności podejmowały wiele inicjatyw zarówno dla mieszkańców, jak i dla rozwoju kultury oraz ochrony przed zapomnieniem tradycji patriotycznych. 

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości liczne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Niepodległości, a następnie rozpoczął się piknik przygotowany przez harcerzy. Na Rynku ustawiono wyjątkowe miasteczko. W przestronnych namiotach na mieszkańców i gości czekało wiele atrakcji. Harcerze wręczali biało-czerwone kotyliony – symbole patriotycznej postawy – które były chętnie  przypinane do kurtek, płaszczy czy marynarek przez uczestników tego wydarzenia. Dodatkowo rozdawano okolicznościowe przypinki w barwach narodowych. Były także gry i zabawy dla dzieci oraz instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Harcerze zadbali także o poczęstunek. Była wyśmienita gorąca grochówka, a na deser pyszne ciasta.

Organizator pikniku – Chorągiew Stołeczna ZHP Hufiec Pruszków – otrzymał dotację w ramach wspierania działalności pożytku publicznego przez gminę Brwinów.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
23a
24
25
26
27

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy