język migowy

Goście w Brwinowie

Opublikowano:

W środę 27 września 2023 r. gminę Brwinów odwiedzili laureaci konkursu plastycznego  „Metropolia warszawska w 2040 roku” zorganizowanego dla uczniów z klas 1-6 szkół podstawowych. Wycieczka do Brwinowa była nagrodą za zajęcie II miejsca w młodszej kategorii wiekowej.

W słoneczny środowy poranek uczniowie ze zwycięskiej klasy (obecnie IV) ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Sadowej przyjechali do Brwinowa. Plan wycieczki był tak przygotowany, aby nie było czasu na nudę – na gości czekało wiele atrakcji. Pierwszym punktem było obejrzenie wyjątkowej wystawy w dworku „Zagroda” pt. „Kamienie zdradzają sekrety Ziemi, motyle są jej żywiołem”. Dzieci miały okazję zobaczyć minerały pochodzące z całego świata. Wśród eksponatów oglądały m.in. kamienie szlachetne, skamieniałości, meteoryty i kolorowe motyle, które wzbudziły duży  zachwyt i zainteresowanie. Kolejnym miejscem zwiedzania był pałac Karolin, który jest siedzibą Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Spacer po w Centrum Folkloru Polskiego był nie tylko okazją do poznania historii zespołu „Mazowsze”, ale też umożliwił obejrzenie i przybliżenie kultury ludowej innych regionów Polski.

Uwzględniając duże zainteresowanie uczniów tańcem, specjalnie dla tej grupy „Mazowsze”  zorganizowało warsztat taneczny. Pod bacznym okiem artystki zespołu, dzieci poznały ludowe gry i zabawy, uczyły się kroków i figur tanecznych. Po wyczerpujących zajęciach była chwila odpoczynku na świeżym powietrzu.

W drodze powrotnej do Brwinowa goście mieli możliwość zobaczenia najstarszego brwinowskiego drzewa – Brwinosława – okazałego dębu, a już chwilę później podziwiali mural Wacława Kowalskiego i drugi, zdobiący budynek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na Rynku w fotoplastykonie obejrzeli aktualne oraz historyczne zdjęcia brwinowskiego pałacu należącego niegdyś do rodziny Wierusz-Kowalskich, a obecnie będącego siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Był jeszcze krótki spacer do najnowszego muralu w mieście, inspirowanego rysunkiem Artura Grottgera „Kucie kos” oraz do pomnika Ignacego Kozielewskiego, upamiętniającego patrona ronda. Na obejrzenie innych, wspaniałych miejsc nie starczyło już czasu.

Na zakończenie pobytu uczniowie z nauczycielkami zjedli smaczną pizzę. Po posiłku pełna wrażeń grupa, ruszyła w drogę powrotną do Sadowej. Był to ich pierwszy i, jak zapewnili, nie ostatni pobyt w Brwinowie.

 

Organizatorem konkursu było miasto stołeczne Warszawa wraz ze Stowarzyszeniem Metropolia Warszawa, do którego należy gmina Brwinów. Konkurs plastyczny został rozstrzygnięty w czerwcu, natomiast nagrody (vouchery na wycieczki oraz dyplomy) laureaci konkursu otrzymali tym roku szkolnym. Pobyt zwycięskiej klasy ze Szkoły Podstawowej w Sadowej był ufundowany przez gminę Brwinów. 

1.jpg
2.jpg
3.jpg
3a.jpg
4.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.0.jpg
9.1.jpg
9.2.jpg
9.3.jpg

 

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy