język migowy

Powrót morwy do Żółwina

Opublikowano:

Sołectwo Żółwin oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na obcasach” wracają na „jedwabny szlak” historii swojej miejscowości. W latach 50. XX w. została tam stworzona odmiana morwy ‘Żółwińska wielkolistna’.  

Pionierami polskiego jedwabnictwa było rodzeństwo Witaczków. Stanisława i Henryk założyli w 1924 r. w pobliskim Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą i zaangażowali się w rozpowszechnienie uprawy morwy, hodowlę jedwabników oraz produkcję wyrobów z jedwabiu naturalnego. W czasie II wojny światowej część produkcji przenieśli do majątku Żółwin, który Henryk Witaczek kupił wraz z dworem od przedwojennego właściciela posiadłości. Po wojnie w państwowym Zakładzie Badawczym Jedwabiu Naturalnego w Żółwinie były kontynuowane prace, które zaowocowały m.in. wyselekcjonowaniem odmiany morwy białej o nazwie ‘Żółwińska wielkolistna’. Charakteryzuje się ona dużymi rozmiarami liści oraz szybkim wzrostem, co jest bardzo przydatne przy wykorzystaniu jej do hodowli jedwabników. Kolekcję tej odmiany przeniesiono do Wielkopolski i wyłączne prawa do niej posiada obecnie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Stamtąd przyjechały do Żółwina sadzonki – tzw. sztobry – które mają na nowo spopularyzować morwę wśród mieszkańców.

Sołectwo Żółwin oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na obcasach” zorganizowały w sobotę 5 kwietnia imprezę pod hasłem „Morwowy Żółwin”. Po pierwszej części związanej z Dniem Ziemi – czyli dwóch godzinach sprzątania sołectwa – mieszkańcy zebrali się przy ognisku w pobliżu kompleksu boisk Orlik, aby poznać bliżej tradycję hodowli morwy i włączyć się do jej kontynuowania. – To powrót do historii Żółwina, który przecież znajdował się na jedwabnym szlaku. O właściwościach i uprawie opowiedzieli eksperci z Instytutu Włókien Naturalnych, dr inż. Mateusz Szymańczyk i  Barbara Nowak, a zastępca burmistrza Sławomir Walendowski zapowiedział, że wśród planów na przyszłość w Żółwinie jako „stolicy” morwy jest posadzenie szpaleru morwowych drzew wzdłuż ulicy Atłasowej – relacjonuje sołtys Monika Cupriak. Dwieście sadzonek morwy znalazło już swoje nowe domy. Tworzona na bieżąco internetowa „morwomapa” pokazuje, które ogrody wzbogacą się o tę piękną i pożyteczną roślinę.

W wydarzeniu uczestniczyli jako partnerzy Urząd Gminy Brwinów (zapewniający worki i rękawiczki oraz odbiór zebranych śmieci, a także ziemię i perlit dla sadzonek), OSP w Żółwinie, Klub Senior+ z Żółwina oraz producent morwowych przysmaków. Te ostatnie mają szanse stać się „eksportowym hitem” sołectwa i KGW „Żółwin na obcasach”. Herbatka z morwy pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i ograniczania tworzenie się tkanki tłuszczowej. 

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy