język migowy

Patroni roku 2025 na Mazowszu

Opublikowano:

Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił patronów tego roku. Wśród nich znalazły się dwie postacie, które są związane są z gminą Brwinów: Tadeusz Sygietyński i Stanisław Wilhelm Lilpop. 

Na terenie gminy Brwinów znajdują się rzeźby przedstawiające obu patronów roku: Stanisława Wilhelma Lilpopa, któremu towarzyszy pies – na skwerku przy przedszkolu przy ul. Lilpopa oraz Tadeusza Sygietyńskiego – na terenie siedziby „Mazowsza”, przy zabytkowym budynku, od strony parku.

Tadeusz Sygietyński

Kompozytor i założyciel Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, to postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiej kultury oraz gminy Brwinów. Jego pasja do muzyki ludowej i talent kompozytorski pozwoliły mu stworzyć zespół, który stał się wizytówką Polski na całym świecie. „Mazowsze” pod jego kierownictwem zdobyło uznanie publiczności i krytyków, promując polską kulturę ludową na scenach całego globu. Sygietyński nie tylko zbierał i opracowywał ludowe pieśni i tańce, ale także tworzył nowe kompozycje, które weszły do kanonu polskiej muzyki. Zespół „Mazowsze” ma swoją siedzibę w Pałacu Karolin w Otrębusach.

Stanisław Wilhelm Lilpop

Pozostawił po sobie trwały ślad w historii naszej części Mazowsza. Odziedziczył majątek Brwinów, który jego ojciec kupił w 1861 r. Prowadzone przez niego parcelacje i sprzedaż działek przyczyniły się na początku XX w. do rozwoju wsi, która ok. 20 lat później miała stać się siedzibą gminy Letnisko Brwinów. Grunty pod budowę kupowano chętnie (wśród nabywców działek pod budowę domu był m.in. Zygmunt Bartkiewicz oraz Tadeusz Wierusz-Kowalski, który nabył dużą część północnego Brwinowa). Pasja i determinacja Stanisława Lilpopa zaowocowały powstaniem Podkowy Leśnej – miasta-ogrodu. Był on również fotografikiem amatorem. Jako jeden z pierwszych Polaków wykonywał trójwymiarowe zdjęcia barwne na szkle, dokumentując życie towarzyskie na pocz. XX w., swoje podróże po Europie oraz wyprawę do Afryki. Dla córki Anny, żony pisarza i poety Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisław Wilhelm Lilpop wydzielił posiadłość nazwaną Stawiskiem. Obecnie znajduje się tam Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Stanisław Lilpop stał się jednym z bohaterów książki „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej i nakręconego na podstawie powieści filmu. Wyróżniał się swoją erudycją, klasą oraz miłością do córki.

Uczczenie patronów roku zbiega się ze świętowaniem 75-lecie nadania praw miejskich Brwinowowi. To wspaniała okazja, żeby poznawać lepiej historię.

Tadeusz Sygietyński
Tadeusz Sygietyński
Stanisław Wilhelm Lilpop
Stanisław Wilhelm Lilpop

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy