język migowy

Dzień Ziemi w Brwinowie

Opublikowano:

Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi był okazją do podjęcia działań z myślą o ochronie przyrody. W ramach pracowniczego wolontariatu grupa 20 osób posadziła rośliny w Parku Niepodległości.

W chłodny poniedziałkowy poranek w Parku Niepodległości rozpoczęły się obchody Dnia Ziemi w Brwinowie. Była to kolejna edycja ekologicznego wolontariatu pracowniczego organizowanego przez L’Oréal Warsaw Plant. W akcji uczestniczyli pracownicy z firmy L’Oréal, spółki Feniks Recykling oraz przedstawiciele Referatu Ochrony Środowiska. Tegoroczny wolontariat był kontynuacją prac związanych z zagospodarowaniem terenu parku. Tym razem posadzono m.in. 100 krzewów azalii japońskiej. Nowe nasadzenia pojawiły się na obrzeżu parku, wzdłuż ścieżki rowerowej przy ul. Lilpopa. Krzewy są niewysokie, część z nich już kwitnie. Liście azalii japońskiej nie opadają na zimę (są zimozielone), a ze względu na swój rozłożysty pokrój, są często stosowane jako rośliny okrywające. Przestrzeń pomiędzy roślinami została uzupełniona korą z drzew iglastych, której zadaniem będzie m.in. zakwaszenie gleby, poprawa wzrostu i ochrony roślin, a także zmniejszenie poziomu odparowywania wody w ciepłe dni. Dodatkowo obok głównego wejścia do parku posadzono 50 sztuk różnokolorowych bratków ogrodowych. Bratki zostały wybrane m.in. ze względu na długi okres kwitnienia. Ich kwiaty mają ubarwiać przestrzeń parkową do późnej jesieni.

Inicjatorką i pomysłodawczynią wspólnych wolontariatów pracowniczych jest Anna Hiszpańska-Małek, która od wielu lat w imieniu firmy L’Oréal organizuje akcje na terenie gminy Brwinów. To już trzecie z kolei wiosenne spotkanie w Parku Niepodległości. – Początkowo działania wolontariackie związane z Dniem Ziemi były prowadzone w Otrębusach – poinformowała pani Anna. Sadziliśmy też drzewa przy brwinowskim przedszkolu przy ul. Piłsudskiego – dodała. W okresie pandemii wolontariat został zawieszony, a po tej kilkuletniej przerwie wznowiliśmy naszą działalność – dopowiedziała. Wolontariat nie byłyby możliwy bez zaangażowania i pomocy firmy Feniks Recykling Sp. z o.o. z Żukowa – jej prezesa – Andrzeja Kopcia oraz Arkadiusza Czekały, który osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu. Większość prac ogrodowych wykonali wolontariusze z L'Oréala z Kań. Rośliny zakupiła i dostarczyła na teren parku firma Feniks, prowadząca działalność związaną ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, aktywnie promująca postawy proekologiczne.

Wspólne sadzenie roślin nie byłoby możliwe bez dobrowolnego, nieodpłatnego włączenia się w działania ekologiczne ochotników. Park Niepodległości jest najnowszym parkiem w Brwinowie. Inicjatywa jego utworzenia powstała w 2018 r. Był to jeden ze sposobów uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy etap prac zakończono w 2021 r. Odtąd co roku w Dzień Ziemi spotkają się tutaj wolontariusze, promując ochronę środowiska, inspirując do życia w zgodzie z naturą. Dziękujemy za nową zieleń, wsparcie w działaniach dbania o wspólną przestrzeń, za prace wykonane dla brwinowskiej społeczności. 

Park Niepodległości w Brwinowie - od lewej: Anna Mydlarz (Referat Ochrony Środowiska), Anna Hiszpańska-Małek (L’Oréal Warsaw Plant), Arkadiusz Czekała (Feniks Recykling Sp. z o.o.)
Park Niepodległości w Brwinowie - od lewej: Anna Mydlarz (Referat Ochrony Środowiska), Anna Hiszpańska-Małek (L’Oréal Warsaw Plant), Arkadiusz Czekała (Feniks Recykling Sp. z o.o.)

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy