język migowy

Niezwykła wystawa kamieni i motyli

Opublikowano:

„Kamienie zdradzają sekrety Ziemi, motyle są jej żywiołem” – tak brzmi nazwa wystawy, która prezentuje część bogatej kolekcji minerałów, skał, meteorytów, skamieniałości oraz owadów. Można ją zwiedzać w dworku Zagroda w Brwinowie.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza do obejrzenia unikatowej kolekcji  gromadzonej przez lata przez nieżyjącego już mieszkańca Brwinowa Ryszarda Riedla. Będąc biologiem i chemikiem, a zarazem pasjonatem geologii i entomologii, przez wiele lat powiększał swoje zbiory zarówno poprzez zakupy na giełdach kolekcjonerskich w Europie, jak też w czasie samodzielnych wypraw po Polsce. Po jego śmierci część kolekcji przyrodniczej została przekazana Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa. 

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa pozyskało fundusze na organizację stałej wystawy prezentującej część okazów geologicznych i zbiory entomologiczne. Wystawa pod tytułem „Kamienie zdradzają tajemnice Ziemi, a motyle są jej żywiołem” zachwyca swoim pięknem, ale niemniej ważny jest jej aspekt edukacyjny.  – Oglądając minerały i skamieniałości  zaprezentowane na wystawie, możemy odbyć wycieczkę w różne miejsca globu, od zimnych wysp Antarktyki i niedostępnych szczytów Pamiru po rozgrzane słońcem pustynne obszary Maroka i Namibii, aby w końcu znaleźć się w Górach Świętokrzyskich i Sudetach – objaśnia dr Rafał Siuda z Wydziału Geologii UW, który zajął się kolekcją od strony merytorycznej. 

– Wśród ponad tysiąca czterystu pozycji katalogowych  są meteoryty, minerały, skały oraz skamieniałości.                 Największą częścią prezentowanej kolekcji jest zbiór minerałów świata. Okazy te pochodzą z kilkudziesięciu krajów i wszystkich kontynentów. Bardzo ciekawe są okazy minerałów pochodzące z tzw. „klasycznych stanowisk mineralogicznych”, czyli starych, już nieczynnych kopalń i kamieniołomów. Niezwykle interesującą częścią prezentowanej na wystawie kolekcji są kamienie szlachetne i ozdobne – dodaje dr Siuda. 

W gablotach zbiorczych oraz gablotkach  z pojedynczymi okazami  podziwiać można owady polskie oraz egzotyczne, głównie chrząszcze i motyle. Jest tu zarówno skarabeusz czczony w starożytnym Egipcie, jak też wielki, efektowny błękitny motyl, przedstawiciel neotropikalnego rodzaju Morpho. Z bliska można też podziwiać gatunki występujące w Polsce, lecz rzadko spotykane, takie jak np. zmierzchnica trupia główka, niepylak apollo czy paź żeglarz.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zapowiada prowadzenie szerokich działań edukacyjnych. Grupy zorganizowane będą mogły przyjechać tutaj na lekcje czy spotkania dotyczące szeroko rozumianych nauk o Ziemi. W planach są też „wieczory z geologią”. Tymczasem wystawę obejrzało już kilkaset osób. Dworek Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-15. W czasie weekendów będą wyznaczane dodatkowe dyżury. W piątek 29 września wystawę będzie można oglądać do godz. 19, w sobotę 30 września w godz. 15– 19, a w niedzielę 1 października w godz. 15–18.

 

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy