język migowy

Festiwal Otwarte Ogrody 2023

Opublikowano:

Kto był na tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów, chętnie przypomni sobie wydarzenia, w których uczestniczył.

Kto nie był, niech przeczyta i zobaczy, co go ominęło.

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie był głównym koordynatorem brwinowskiej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody, który odbył się w czasie weekendu 3-4 czerwca 2023 r. w prywatnych ogrodach, świetlicach wiejskich, pałacu i jego otoczeniu, w ogrodzie botanicznym i przy dworku Zagroda, w Brwinowie i sołectwach.

Bliskość daty 1 czerwca spowodowała, że wiele propozycji dotyczyła najmłodszych. Dzieci bawiły się na kameralnych ogrodowych piknikach w Domaniewie i Kaniach, a sobotni Piknik Strażacki oraz niedzielny Offroadowy Dzień Dziecka przyciągnęły całe rodziny. Nie brakowało też propozycji teatralnych – zaprezentowane zostało m.in. przedstawienie przygotowane przez Chór i Dzieci Pana Moniuszki, które przybliżało postać Włodzimierza Puchalskiego, patrona szkoły w Otrębusach. Mieszkańcy Kań – zanim rozpoczęli swoją potańcówkę – wzięli udział i jako twórcy, i jako publiczność w spektaklu opartym na wspomnieniach o swojej miejscowości. Zainteresowani życiem owadów spotykali się w dwóch ogrodach z dziennikarzem i pasjonatem pszczół Jakubem Jarońskim.

Stowarzyszenie SARNA wprawdzie zapowiedziało zakończenie oficjalnej działalności, ale ogród „SARNA i przyjaciele” prezentował się jak zawsze interesująco. Wystawa lokalnych twórców oraz śpiew zespołu Tłoka, a także piosenki żeglarskie w wykonaniu Ewy Gaworskiej, Antoniego Murackiego i Wojciecha Starcka tworzyły nastrojowy klimat podwarszawskiego letniska. Jak ważne jest utrwalanie ulotnych chwil, pokazał wernisaż fotografii Mieczysława Klajnowskiego w brwinowskim Pałacu Kultury. Pasjonat fotografii, który wykonuje zdjęcia Brwinowa i jego okolic, miał okazję do prezentacji swojego autorskiego wyboru zdjęć.

Wydarzeniami muzycznymi na najwyższym poziomie były koncerty w wykonaniu profesjonalistów. W sobotę właściciele Pałacu Żółwin zaprosili wszystkich do swojego ogrodu, gdzie z nastrojowym repertuarem muzyki francuskiej wystąpił kwartet Cup of Time.  Głównym tematem ogrodu u Marii Werner-Mickiewicz była natomiast „Muzyka i taniec w zieleni”. W tym roku artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej z Warszawy zaprezentowali fragmenty „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Festiwal Otwarte Ogrody zakończył się koncertem w Koszajcu. W niedzielny wieczór publiczność przeniosła się do krainy czardasza i muzyki cygańskiej. Połączenie akordeonu, kontrabasu, a przede wszystkim skrzypiec, na których grał wirtuozersko Artur Banaszkiewicz, tworzyło unikalne brzmienie. W kilku utworach dołączyła ze swoim śpiewem i tańcem Natalia Piechowiak-Kulka.

Teraz pozostały jedynie zdjęcia, wspomnienia… i oczekiwanie na kolejną edycję Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. To już za rok!

Offroadowy Dzie Dziecka
Offroadowy Dzie Dziecka
Offroadowy Dzie Dziecka
Offroadowy Dzie Dziecka
Ogrod Wernerow
Ogrod Wernerow
Ogrod Wernerow
Ogrod Wernerow
Owin
Owin
Piknik Osp
Piknik Osp
Pszczelarz W Zagrodzie
Pszczelarz W Zagrodzie
Pszczelarz Zagroda
Pszczelarz Zagroda
Sarna
Sarna
Sarna Szanty
Sarna Szanty
Sarna
Sarna
W Krainie Czardasza
W Krainie Czardasza
Wernisa Klajnowski
Wernisa Klajnowski
Wernisa Klajnowskijpg
Wernisa Klajnowskijpg

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy