W sobotę 21 kwietnia odbyła się inauguracja kolejnej ligi sztuk walki, w której na matach rywalizują ze sobą najmłodsi zawodnicy: w zawodach Brwinowskiej Ligi Jujitsu wystartowało prawie 60 zawodników.

W zawodach hali w Pszczelinie uczestniczyli reprezentanci 6 klubów sportowych z  Brwinowa i okolic. Młodzi adepci sztuk walki mogli także podziwiać umiejętności gości specjalnych, którzy starali się przekazać dzieciom zasady sportowego jujitsu. Wystąpiła Agnieszka Chlipała – mistrzyni świata w jujitsu z 2004, mistrzyni Polski w newaza (walka tylko w parterze) z 2010, triumfatorka wielu krajowych i europejskich turniejów, oraz. Marek Kręcielewski – wielokrotny mistrz Polski judo, zdobywca brązowego medalu mistrzostw świata jujitsu z 2010 r., członek kadry narodowej judo od 2004 r.

 

Czym różni się jujitsu od judo? Wyjaśnia to organizator zawodów UKS Ulisses Team Andrzej Pilipczuk: jujitsu jest znacznie bardziej wszechstronne. Od zawodników wymaga się bowiem wysokich umiejętności w trzech zgoła odmiennych dziedzinach: walce na dystans z wykorzystaniem uderzeń rękami i kopnięć, walce judo w tzw. stójce, oraz walki w parterze. Nie ma przy tym nokautów jak w MMA, ponieważ zabronione jest uderzanie pięścią w twarz/głowę oraz wykonywanie kopnięć na głowę. Generalnie – premiowani są zawodnicy potrafiący płynnie przechodzić między poszczególnymi fazami walki, stawiający bardziej na szybkość, taktykę i technikę, niż na siłę.

Niekwestionowanym zwycięzcą zawodów okazała się ekipa Safari Judo Team z Warszawy, prowadzona przez Marka Kręcielewskiego. Organizatorzy Brwinowskiej Ligi Jujitsu – UKS Ulisses Team – mają powody do zadowolenia z występu własnych zawodników. Jak mówi Andrzej Pilipczuk, na wyróżnienie za ogromną wolę walki i zacięte pojedynki niejednokrotnie z bardziej doświadczonymi rywalami zasłużyli: Beata Kujawa (I miejsce), Wioletta Łukomska i Adrian Chmielewski (II miejsca) oraz Waldemar Zdybel ( IV miejsce).

Zawody sędziowali Warszawsko-Mazowieckiego Związku Judo: Maciej Jeżółkowski i Jerzy Gajowniczek. Współorganizatorem imprezy był Ośrodek Kultury w Brwinowie. Patronat nad Brwinowską Ligą Ju Jitsu Dzieci objęli: Elżbieta Smolińska – Starosta Pruszkowski oraz Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Gminy Brwinów.

001
002
Alek-dekorowany-przez-mistrzyni
003
na-kolanach
Harai
ratunku
Nasi-mistrzowie
Zota-Beata
Walka-pokazowa-Agnieszki-i-Marka