Zasady unijne gwarantują udział przedstawicieli strony społecznej w komitetach monitorujących dotacje z Unii Europejskiej. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza zainteresowanych tematem do kontaktu. Osoby bez doświadczenia mogą liczyć na szkolenia.

Wkrótce mają zostać podane terminy zgłoszenia i głosowania wśród organizacji pozarządowych, co wymagać będzie ogromnej mobilizacji i wzmocnienia wielu osób, które do tej pory może nie zajmowały się bezpośrednio inwestycjami i działaniami finansowanymi z funduszy europejskich, ale np. interesowały się zasadami państwa prawa, prawem do informacji, prawami kobiet, niedyskryminacją, dostępnością dla osób z niepełnosprawnością oraz ochroną środowiska, troską o klimat. O aktywności w komitecie monitorującym mogą z pewnością myśleć osoby, które czuwają nad transparentnością, dbają o dostęp do dokumentów, monitorują zamówienia publiczne.

Zaangażowanie w prace komitetu i w powołanych w jego ramach grupach roboczych to funkcja obywatelska (społeczna) i związana jest z udziałem w posiedzeniach oraz analizą dokumentów pod kątem obszaru/zagadnienia, kontaktem ze środowiskiem NGOs, formułowaniem opinii, rekomendacji, postulatów w imieniu środowiska NGOs.

OFOP zachęca do wypełnienia formularza celem analizy możliwości i potencjału organizacji pozarządowych do prac w komitetach monitorujących. Organizacje mogą liczyć na wymianę doświadczeń, wsparcie specjalistów, udział w spotkaniach informacyjnych i przygotowawczych. Zgłoszenia zainteresowanych osób przyjmowane są przez formularz – link: https://bit.ly/3PB1PkH

Zainteresowanych startem do komitetów monitorujących bez doświadczenia w tej kwestii Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkania w następujących terminach.

● 8 listopada 2022 (wtorek) godz. 19:00

● 9 listopada 2022 (środa) godz. 14:00

● 23 listopada 2022 (środa) godz. 14:00

● 24 listopada 2022 (czwartek) godz. 19:00

● 7 grudnia 2022 (środa) godz. 14:00

Więcej informacji: www.ofop.eu

W sprawach komitetów monitorujących prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.