Dobiegł końca trwający przez cały 2012 rok projekt „Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe” współrealizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie. W projekcie wzięło udział ponad 120 osób – dzieci i młodzież z Brwinowa i okolic oraz z ośrodków dla uchodźców w Mosznie i Dębaku.Jak podsumowuje Izabella Kłossowska z Ośrodka Kultury, która prowadziła wycieczki krajoznawcze, celem projektu była integracja dzieci i młodzieży, budowanie postaw tolerancji oraz współdziałania przez zabawę w czasie zwiedzania najbliższej okolic i dalszych części Mazowsza. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach techniczno-artystycznych w biurze budowy II linii warszawskiego metra: oglądali film animowany „Krecik”, prezentacje i filmy o działaniu największej w Polsce podziemnej tarczy drążącej, projekty przestrzenne nowych stacji metra, a na końcu wykonali własne prace przestrzenne. Do ośrodka dydaktycznego i muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego pojechali także rodzice - polscy i obcokrajowcy. Wspólnie z dziećmi spacerowali po puszczy, ścigali się w sztafecie, uczestniczyli w warsztatach o lesie i jego mieszkańcach  prowadzonych przez leśników z KPN. Największą popularnością cieszyła się wycieczka na Piknik Rycerski na Zamku w Czersku. Brwinowscy rycerze wykonali barwne tarcze i miecze, oglądali przedstawienia wędrownych kuglarzy, chodzili na  szczudłach, co niektórzy odważyli się sprawdzić na własnej skórze działanie dybów. Najodważniejsi wchodzili z przewodnikiem na wieże zamkowe by podziwiać z góry malowniczo wijącą się Wisłę wśród kwitnących łąk i sadów. Niewątpliwą atrakcją wyjazdu były turnieje rycerskie, pokazy oraz walki rycerzy na koniach. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści bartnika, garbarza i garncarza o życiu w dawnych czasach i oglądali stare narzędzia i przedmioty. Schronienie przed upałem zapewniło ceglane wnętrze jednej z zamkowych wież, gdzie dzieci z dziadkami i rodzicami próbowali swoich sił w potyczkach językowych bawiąc się w „międzynarodowy głuchy telefon”.

Uczestnicy programu pojechali na piknik rodzinny w Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie, który połączony był z przejazdem zabytkową koleją wąskotorową. W programie wycieczki do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znalazło się zwiedzanie ekspozycji, warsztaty wiedzy o polskiej noblistce prowadzone przez dyrektor placówki oraz udział w eksperymentach chemicznych i fizycznych w ramach Festiwalu Nauki. Miłośnicy futbolu i młodzi sportowcy obejrzeli mecz piłki nożnej na stadionie warszawskiej Legii w ramach akcji „Dzieci na stadiony”. Towarzyszył im burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz trenerzy sportowi z Brwinowa. Zimowe wycieczki to odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Wojska Polskiego oraz spacer z przewodnikiem miejskim Traktem Królewskim w Warszawie wśród świątecznych iluminacji i dekoracji. Wizyta w Manufakturze Cukierków połączona była z pokazem wytwarzania i degustacją kolorowych łakoci a zakończona wręczeniem słodkich upominków wszystkim uczestnikom wycieczki.
    
Nie zabrakło zajęć sportowych z piłki nożnej i koszykówki, które dwa razy w tygodniu odbywały się na boiskach Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod okiem trenera Mikołaja Sobczaka. Dzieci i młodzież uczestnicząca w treningach dostała profesjonalne zestawy sportowe. Najbardziej zaangażowani uczestnicy treningów, wyselekcjonowani przez kadrę sportową będą mieli szansę na nieodpłatne kontynuowanie zajęć w roku 2013. W czasie trwania projektu jego uczestnicy brali udział w wielu działaniach Ośrodka Kultury: oglądali rekonstrukcję bitwy pod Brwinowem, przegląd teatrów w Mateczniku Mazowsze,  uczestniczyli w zajęciach z tańca.

Jako działania okołoprojektowe należy wymienić zaangażowanie Ośrodka Kultury w obchody Dnia Uchodźcy wraz z podkowiańskim Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Polskim Forum Migracyjnym oraz Fundacją Praktyków Kultury, uczestnictwo w warszawskiej konferencji na rzecz uchodźców z udziałem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, organizacją konkursu wiedzy na temat uchodźców „ Kinomaniak”.

Podczas trwania projektu zrodził się pomysł kontynuacji wycieczek i wyjazdów rodzinnych oraz integracyjnych, który zaowocował powstaniem klubu podróżnika GOKtroter działającego w brwinowskim Ośrodku Kultury.

Projekt był finansowany przez Europejski Fundusz na Rzecz Uchodźców.