Żeby zrozumieć przełom, który dokonał się w Polsce w 1989 r., trzeba wiedzieć, jak wyglądało życie w PRL-u. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie przez ostatnie kilka miesięcy mieli okazję poznania historii tamtego okresu w nietypowy sposób.


 

Relację z wydarzeń odbywających się w szkole oraz fotografie przesłały opiekunki samorządu szkolnego - Agata Adamaszek, Jolanta Prusinowska i Beata Winko-Rubio:

Z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. samorząd szkolny postanowił zorganizować w szkole szereg imprez mających na celu przybliżenie realiów życia w czasach PRL-u i uświadomienie uczniom drogi jaką przeszedł nasz kraj do odzyskania pełnej niepodległości.

Zaczęliśmy w karnawale zabawami w stylu lat 80. Obowiązywały stroje w stylu disco, popłynęły przeboje z tamtych lat, a młodzież bawiła się fantastycznie. Również w ramach projektu w marcu odbył się „Wieczór opowieści rodem z PRL-u – zabawnych i z dreszczykiem”. Gościem specjalnym wieczoru był aktor Henryk Gołębiewski znany starszemu pokoleniu jako Poldek z filmu „Podróż za jeden uśmiech”. Swoimi wspomnieniami dzieliło się też z młodzieżą starsze pokolenie nauczycieli naszej szkoły. Wiele zabawnych historii o kartkach i pustych sklepach, cenzurze, strajkach usłyszeliśmy od pań Krystyny Nowickiej i Małgorzaty Kubickiej. Czasy, choć tak nieodległe, dla uczniów okazały się już prawie „zamierzchłą przeszłością”. Scenografię przygotowała pani Aldona Pomianowska. Jej dzieło: „Kolejka do mięsnego” przywołało żywe jeszcze dla wielu wspomnienia. Na scenie nie zabrakło półek z octem i kultowych już goździków.  

Zwieńczeniem naszego projektu był zorganizowany w szkole 4 czerwca 2014 r. Dzień Wolności. W tym dniu zamiast tradycyjnych lekcji odbywały się Koncerty Konkursowe Piosenek Alternatywnych i Złotych Przebojów Lat 80. W klasach uczniowie wspólnie wyrabiali transparenty z hasłami wolnościowymi i kryzysowe dania. Odbyła się również wystawa prac plastycznych, na temat: „Solidarność- wczoraj i dziś”. Finałem obchodów tego dnia miał być przemarsz uczniów naszej szkoły z transparentami pod Urząd Gminy i spotkanie z Burmistrzem w celu przekazania Karty Praw i Obowiązków Współczesnego Patrioty. Karta ta wypracowana została podczas szkolnej debaty na temat transformacji ustrojowej i roli społeczeństwa obywatelskiego. Niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany i manifestacja z transparentami nie doszła do skutku. Zastępca burmistrza Sławomir Walendowski przybył jednak do szkoły i spotkał się z uczniami na hali sportowej. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat najnowszej historii podczas quizu zorganizowanego przez Urząd Gminy Brwinów. Z powodu pogody przełożony został również Szkolny Bieg po Wolność. Na szczęście w czwartek pogoda już dopisała i sztafety klas odbyły się w pięknym czerwcowym słońcu.

Jedno z wielu haseł na transparentach uczniowskich brzmiało: „Wolność jest jak powietrze, tylko wtedy się ją docenia gdy jej brak”. Obyśmy zawsze mogli oddychać nią pełną piersią.

DSCF2626
DSCF2471
DSCF2536
DSCF2591
DSCF2614
DSCF2618