Czy nauka może być przyjemnością? Okazuje się, że tak. Dowiedli tego uczniowie pierwszych klas Gimnazjum w Otrębusach, uczestnicząc w piątek 20 marca 2015 r. w międzyklasowym Turnieju Rycerskim.


Chociaż kultura rycerska i związane z nią turnieje były elementem kultury średniowiecznej, to gimnazjaliści postanowili udowodnić, że tego typu zabawa świetnie sprawdza się również dzisiaj. W tak ciekawy i emocjonujący sposób podsumowali swoją wiedzę na temat lektury Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”  i dowiedli, że można w ten sposób zdobywać wiedzę zarówno literacką jak i historyczną. W strojach z epoki zmierzyli się w wielu konkurencjach zarówno sprawnościowych jak i wiedzowych. Rycerze udowadniali, że potrafią być wytrwali i sprawni jak Zawisza Czarny, giermkowie sprawdzali swoją siłę w rękach, damy dworu z należną im gracją pokonywały przeszkody - usiłując dobiec do mety i nie rozbić trzymanego na łyżce jajka. Przedstawiciele klas zaprezentowali przed zgromadzonym audytorium scenki dramowe inspirowane lekturą Sienkiewicza oraz ciekawe prezentacje na temat kultury średniowiecznej. Zabawa trwała kilka godzin. Szacowne jury, w skład którego weszli wybrani nauczyciele oraz przedstawicielka samorządu szkolnego, wyłoniło klasę zwycięską -  I c gimnazjum. Uczniowie w nagrodę otrzymali oceny celujące z języka polskiego i słodkie upominki.

Młodzież biorąca udział w przedsięwzięciu wyraziła nadzieję, że za rok zorganizowana zostanie 2. edycja Turnieju Rycerskiego, bowiem  - jak stwierdzili  - wzory rycerskie, choć dzisiaj może częściej chwalone niż naśladowane są niezwykle ważne w tworzeniu tradycji, tożsamości i patriotyzmu naszego społeczeństwa, a spuścizna historyczna kształtuje nasz narodowy styl - styl Polaków.

110414578089117158506121283174735n
SAM2701
SAM2668
SAM2690
SAM2694
SAM2698