W dniach 9–11 czerwca 2015 r. Biblioteka w Brwinowie wraz z przedszkolami z Milanówka i gminy Brwinów zorganizowała III Przegląd Artystyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tegoroczna edycja Przeglądu odbyła się pod hasłem „Z biegiem Wisły”.Poniżej publikujemy przesłane relacje.


Swoje wrażenia z imprezy nadesłała Elżbieta Skalska z filii biblioteki w Otrębusach:

Inspiracją do hasła Przeglądu była książka „Legenda o Wiśle” napisana przez Jadwigę Chrząszczewską i Jadwigę Warnkównę – pedagoga oraz autorkę ponad 30 książek i podręczników dla dzieci i młodzieży, pracującą i mieszkającą w Brwinów w latach 1911–1935 r. jej głównym zawodowym celem było  kształcenie i wychowywanie dzieci w duchu polskości, patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Pracowała na rzecz dzieci i młodzieży nie tylko w Brwinowie, ale również w Kazimierówce (obecnie gmina Milanówek) i Żbikowie koło Pruszkowa.

Pomysł, aby przywołać osobę Jadwigi Warnkówny podsunął nam pan Andrzej Mączkowski, mieszkaniec Brwinowa, pasjonat i poszukiwacz historii naszej gminy i okolic.
                                                                           
W Przeglądzie udział wzięło 203 dzieci z następujących przedszkoli z naszej gminy: Samorządowe Przedszkole nr 3 przy ul. Słonecznej, Samorządowe Przedszkole nr 1 przy ul. Lilpopa wraz z filią przy ul. Piłsudskiego, Niepubliczne Przedszkole „MAGICZNA KRAINA” przy ul. Borkowej, Przedszkole Samorządowe w Otrębusach oraz Europejskie Przedszkole Niepubliczne „Kasperek” z Milanówka przy ul. Brwinowskiej. W tym roku przyłączyło się do nas Przedszkole nr 1 z Milanówka ul. Fiderkiewicza oraz Niepubliczne Przedszkole „Baśniolandia” z Nowej Wsi. Placówki te przygotowały programy o charakterze plastycznym, taneczno-muzycznym i recytatorsko-teatralnym.
 
Poprzednie dwie edycje – I Przegląd Artystyczny inspirowany twórczością Doroty Gellner i II Przegląd Artystyczny pt. „Raz na ludowo” – okazały się wielkim sukcesem. Tym razem było tak samo.Wszystkie placówki ogromnym nakładem pracy i zaangażowania stworzyły niepowtarzalne i bogate programy. Mali artyści poprzez wykonywane piosenki, tańce i prace plastyczne dostarczyli widowni niepowtarzalnych wrażeń i doznań estetycznych. Okazuje się, że mamy bardzo zdolne dzieci, których talent podziwialiśmy podczas spotkań.
 
Przeglądy Artystyczne wspaniale wpisują się w ideę działania Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów (PTO), którego Biblioteka w Brwinowie jest członkiem (współpraca z Europejskim Przedszkolem Niepublicznym „Kasperek” z Milanówka). Przegląd, podobnie jak w ubiegłych latach, został objęty honorowym patronatem burmistrzów Brwinowa i Milanówka.
 
Dzieci biorące udział w tegorocznym Przeglądzie otrzymały cenne nagrody ufundowane przez sponsorów: burmistrza gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego, Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej oddział w Brwinowie, Zakład Wydawniczo-Poligraficzny „Megraf” Krzysztofa Burzca, Firma „Magmar” Wandy Śladewskiej, Bibliotekę Publiczną w Brwinowie im. Wacława Wernera, a słodkie niespodzianki zafundowały dwie cukiernie z Brwinowa.
 
Swoje spostrzeżenia przesłała także Monika Sroka z filii Samorządowego Przedszkola nr 1 przy ul. Piłsudskiego 19 w Brwinowie:
10 czerwcana terenie naszej placówki odbył sięIII Przegląd Artystyczny Przedszkoli w kategorii recytatorsko-teatralnej pod hasłem „Z biegiem Wisły”. W związku z tym wydarzeniem gościliśmy w naszej placówce dzieci, Panie Dyrektor i Panie Nauczycielki z przedszkoli zarówno samorządowych, jak i prywatnych, a także Panią Dyrektor Biblioteki. Naszymi gośćmi byli: Samorządowe Przedszkole nr 3 z  Brwinowa, Samorządowe Przedszkole nr 1 z Brwinowa, Samorządowe Przedszkole z Otrębus i przedszkola prywatne: „Kasperek”, „Magiczna Kraina” i „Baśniolandia”.

Wszyscy uczestnicy przeglądu zaprezentowali bardzo wysoki poziom swych umiejętności, a tematyka ich występu związana była z hasłem przewodnim przeglądu „Z biegiem Wisły”. Barwne stroje, rekwizyty, a przede wszystkim talent artystyczny dzieci zostały docenione przez zgromadzoną publiczność, która nagradzała naszych artystów gromkimi brawami. Przegląd nie miał formy konkursu, dlatego też wszystkie dzieci biorące w nim udział otrzymały dyplomy i drobne upominki.

Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, o który zadbała nasza Pani Dyrektor, a przygotowały go niezastąpione Panie Kucharki. Pizza i ciasto bardzo wszystkim smakowały.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Przeglądu wspaniałych występów, oryginalnych strojów i ciekawych pomysłów. Dziękujemy wszystkim Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci. Gratulujemy organizatorom i dziękujemy za możliwość włączenia się w realizację tego przedsięwzięcia!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom Dyrektorkom, pracownikom i dzieciom z Przedszkoli za udział, zaangażowanie i ogrom pracy włożony w przygotowanie i przeprowadzenie III Przeglądu Artystycznego pt. „Z biegiem Wisły”.


Fot. Filia biblioteki w Otrębusach

wisla3
wisla1
wisla2

Fot. Filia Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie

16
12
11
13
14
15