W dniach 2–6 listopada w szkole w Otrębusach obchodzono Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem „Mogę. Umiem. Potrafię!”. Jednym z głównych celów akcji było włączenie i zaangażowanie dzieci z dysleksją w życie szkoły.Relację nadesłały organizatorki wydarzenia: Anna Grudzień, Monika Rawska i Joanna Wasak:

Specjalnie dla uczniów z dysleksją zorganizowano konkursy, w których mogli odnieść sukcesy: „Autorytet z dysleksją” (dla klas gimnazjalnych), „Rebusomania” – (klasy IV–VI) oraz „Rysunkowa ortografia” (klasy I–III).
Wszystkie konkursy cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem– chętnie i licznie wzięli w nich udział. Celem Tygodnia Świadomości Dysleksji było również przybliżenie wszystkim tematyki dysleksji, dlatego też do przeróżnych działań i przedsięwzięć zostali zaangażowani także inni uczniowie i nauczyciele.

Podczas zajęć artystycznych uczniowie z gimnazjum mogli wykazać się kreatywnością w tworzeniu plakatów propagujących idee Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Na lekcjach języka polskiego układali krzyżówki z hasłem „dysleksja”, a dzieci w świetlicy uczestniczyły w zajęciach pt. „Zabawa z ortografią”. Podczas długich przerw wszyscy uczniowie mieli możliwość rozwiązywania zagadek ortograficznych, tym samym walcząc o tytuł MISTRZ SŁOWA.
Dla najmłodszych uczniów z oddziału przedszkolnego realizowano program „Poczytaj Bratkowi – Dzieci czytają dzieciom” oraz warsztaty grafomotoryczne, mające na celu rozwijanie sprawności manualnej.

Dla zainteresowanych  rodziców zorganizowano zajęcia pt. „Wskazówki logopedyczne oraz słów kilka o ryzyku dysleksji”.

6 listopada nastąpiło podsumowanie Tygodnia Świadomości Dysleksji - rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody oraz dyplomy. Odbył się też Turniej Łamigłówek Ortograficznych dla dzieci z dysleksją, podczas którego uczniowie rywalizowali między sobą w przyjaznej i radosnej atmosferze. Uczestnicy świetnie się bawili – utrwalali zasady poprawnej pisowni, pobudzali wyobraźnię oraz ćwiczyli logiczne myślenie podczas różnych konkurencji. Gimnazjaliści zaprezentowali swój autorytet z dysleksją, przekazali także rady dla młodszych kolegów i koleżanek.

Dla dzieci z klas I–III biorących udział w konkursie  dodatkowym przywilejem było uczestnictwo w Turnieju Memory. Rozgrywki przebiegały uczciwie i z uśmiechem na twarzy, w zgodzie wyłoniono zwycięzców, mistrzów gry.
Konkursy dla dyslektyków  spotkały się z ciepłym przyjęciem uczestników zabawy. Było wesoło i przyjemnie. Nareszcie młodzi ludzie „z trudnościami” uwierzyli w siebie. Uwierzyli, że z dysleksją można z sukcesem walczyć. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i aktywnie brali udział w tym wyjątkowym i nietypowym Tygodniu.

003
001
002

Sub galleries

Kultura i oswiata 2015Back to Kultura i oswiata 2015