Jak przybliżyć uczniom postać aktora Wacława Kowalskiego i zachęcić ich do obejrzenia filmów sprzed kilkudziesięciu lat? Zespół Szkół Ogólnokształcących zaproponował przygotowanie spektaklu, zorganizowanie wystawy oraz rywalizację w grze planszowej.

 Relacja przygotowana przez nauczycielkę historii Elżbietę Więch:

 

 

27 października odbył się w ZSO w Brwinowie spektakl „Z naszych dziejów, czyli Kargule i Pawlaki” Przygotowali go uczniowie klasy VIc pod kierunkiem p. G. Kozielewskiej i p. Barbary Żak-Pławskiej, a obejrzeli z wielkim zainteresowaniem uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i z nie mniejszym I-III gimnazjum. W przedstawieniu wykorzystano kultowe sceny z trylogii Sylwestra Chęcińskiego. Aktorzy stanęli na wysokości zadania, wspaniale oddali charakter obu antagonistów, ba, „zaciągali” jak prawdziwi Kresowiacy (potrafili nawet wymawiać ł przedniojęzykowe). Najmniejsza rólka była majstersztykiem, toteż nic dziwnego, że widownia żądała bisu. Z przedstawieniem związany był konkurs, w którym licznie wzięli udział uczniowie obu szkół. Cała społeczność szkolna mogła również zwiedzić w czytelni wystawę poświęconą życiu i artystycznym dokonaniom Wacława Kowalskiego.

 

W piątek 28 października w auli gimnazjum odbyła się bardzo ciekawa impreza dla klas II gimnazjum – gra planszowa poświęcona Wacławowi Kowalskiemu przygotowana przez p. Annę Wierzchowską-Goyke. Udział w grze wzięły trzy drużyny wyłonione spośród klas IIa , IIb, IIc. Mimo że pytania były czasem trudne, odnosiły się bowiem do życiorysu aktora, filmów, w których grał i wykorzystanych w nich rekwizytów, odpowiadający świetnie sobie poradzili z odpowiedziami, pomysłowo dopingowani przez swoich kolegów i koleżanki z klasy. Rozgrywka była pasjonująca i wywołała mnóstwo emocji, na szczęście pozytywnych. Drużyny walczyły o każdy punkt. Stawka była wyrównana. O włos – zdobywając 60 punktów – wygrała klasa IIa, przed IIc – 59 punktów. Niewiele mniej – 56 punktów uzyskała klasa IIb, która zajęła III miejsce.

 

 

Fot. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie