Rzecznik wojewody mazowieckiego informuje o akcjach profilaktycznych Fair Play, Safer Points, Kibicuj Zdrowiu i SafeGame, które podczas EURO 2012 są prowadzone w Warszawie w strefie kibica, nocnych klubach i dyskotekach, na obrzeżach stadionu, na ulicach oraz w placówkach opieki medycznej.

Międzynarodowa impreza masowa wymaga od gospodarza również troski o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników. Czekają ich bowiem nie tylko emocje meczowe, ale też różnego typu pokusy, w tym niekontrolowane zachowania, których skutkiem może być zakażenie HIV. Mamy nadzieję, że wysiłek całego Zespołu sprawi, że ryzyko to podczas trwania mistrzostw zostanie skutecznie zredukowane – powiedziała Grażyna Cholewińska, przewodnicząca mazowieckiego zespołu ds. zapobiegania HIV/AIDS, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

W dni meczowe (8, 12, 16, 21 i 28 czerwca), w okolicach dworców PKP Śródmieście i PKP Powiśle będą działały stoiska Safer Points. Wolontariusze będą w nich udzielać wskazówek i porad dotyczących zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. Rozdawane będą prezerwatywy. Akcję przygotowało Stowarzyszenie „Pozytywni w Tęczy”. Fundacja Edukacji Społecznej opracowała spot, który będzie emitowany od 4 czerwca w metrze. Zajmie się również dystrybucją materiałów informacyjnych w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. W ramach ogólnopolskiej akcji SafeGames, realizowanej przez Społeczny Komitet ds. AIDS, pomiędzy strefą kibica a Stadionem Narodowym wolontariusze będą rozdawać materiały profilaktyczne przygotowane m.in. przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Część działań zostanie przeprowadzona także wieczorami w warszawskich klubach.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie będzie podczas turnieju zaangażowana w dwie kampanie. W ramach pierwszej - Kibicuj Zdrowiu – w hotelach dystrybuowane będą ulotki „5 zasad bezpiecznego i zdrowego kibicowania” (w wersjach: polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej). Drugą jest Fair Play Gram Fair, używam prezerwatyw, organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS. W pobliżu stref kibica rozdawane będą pakiety edukacyjne zawierające m.in. prezerwatywy i ulotki (w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim). Przewidziana jest również emisja spotów telewizyjnych i radiowych, kampania w prasie, internecie i na bilbordach. Akcja obejmie swym zasięgiem również powiaty, w których przebywać będą kibice.

Osoby, które np. podczas bójki czy zakłucia igłą niewiadomego pochodzenia lub w innej sytuacji zetkną się z materiałem potencjalnie zakaźnym (krew, sperma, wydzielina z pochwy), mogą poddać się profilaktycznemu postępowaniu w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej w Warszawie. Podjęcie działań w czasie pierwszych 48 godzin minimalizuje ryzyko zakażenia. Podwojone dyżury w izbie przyjęć pozwolą przyjąć do 200–250 osób na dobę.
Więcej informacji na:
http://www.aids.gov.pl
http://www.wsse.waw.pl
http://www.skaids.org