Projekt „Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie - zagospodarowanie terenów zieleni”.

Kwota dofinansowania: 2 140 229,65 zł i stanowi 85% kosztów kwalifikowanych.
Działanie: 2.5 w ramach II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

 

Realizacja projektu została zaplanowana do połowy 2021 roku. W zakres umowy wchodzi część prac wykonanych pod koniec 2017 roku, kiedy w brwinowskim parku powstała siłownia plenerowa, szachownica o wymiarach 4 × 4 m oraz fontanna-pluskowisko. Został też wybudowany nowy plac zabaw, który składa się m.in. z karuzeli z lin, linarium, piramidy linowej, obrotowej huśtawki oraz trampoliny.

 

Rok 2018 to czas na przygotowanie dokumentacji projektowej ogrodu botanicznego. Wykonawca, który zostanie wybrany w przetargu, będzie miał za zadanie uporządkowanie istniejącej zieleni oraz urządzenie nowej, wprowadzenie nasadzeń drzew, krzewów, pnączy, bylin i traw, założenie trawników i roboty pielęgnacyjne. Zostaną wykonane nasadzenia drzew z gatunków rodzimych w odmianach hodowlanych, nasadzenia niektórych rabat kwiatowych i traw dekoracyjnych. Powstaną pergole, pojawią się nowe elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, elementy ozdobne, a także nowe alejki i oświetlenie.

 

Zagospodarowanie terenu stworzy możliwie bogate, wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni oparte na gatunkach rodzimych, tworzące dogodne warunki dla rodzimych ptaków, owadów i drobnych ssaków. Przewidziano ustawienie budek lęgowych i karmników. Do nasadzeń zostaną wybrane rośliny naturalnie występujące w naszych warunkach klimatyczno-glebowych. Stworzą one w parku enklawę ciszy. Jest to szczególnie ważne ze względu na bliskość ruchliwych ulic i torów kolejowych. Projektowane obsadzenie ekranów oddzielających teren kolejowy pnączami pozwoli na uzyskanie efektu zielonej ściany i dodatkową barierę ochronną.

Nadużycia finansowe i nieprawidłowości związane z projektem można zgłaszać poprzez:

- specjalny adres mail: nadużTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej www.pois.gov.pl\nieprawidlowosci