W 2015 r. gmina Brwinów otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na pielęgnację i konserwację starych drzew przy pałacyku Toeplitza w Otrębusach. 

 

 

 

 

Dodatkowo z drzew zostanie zdjęta jemioła, a kasztanowce będą zabezpieczone przed szkodnikami. Zadaniem wykonawcy będzie też założenie wielosezonowych pułapek feromonowych oraz przeprowadzenie konserwacji i pielęgnacji drzew, w koronach których znajdują się gniazda. Niektóre prace będą mogły rozpocząć się dopiero w połowie października, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków.  

W połowie listopada 2015 r. drzewa przy Toeplitzówce będą już wypielęgnowane. Umowa z wykonawcą prac została zawarta na kwotę 45 162,36 zł. Jest to kolejna dotacja na pielęgnację drzew w gminie Brwinów. Kilka lat temu gmina otrzymała prawie 400 000 zł na pielęgnację ponad 400 pomników przyrody.

Pielęgnacja drzew to nie pierwsze działanie na terenie pałacyku Toeplitza. W 2014 r. pałacyk został gruntownie wyremontowany. Zyskał nową elewację. Prace objęły również wymianę stolarki okiennej, obróbek blacharskich, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i piwnic. Przed budynkiem ułożono nowy chodnik i wyznaczono miejsca postojowe dla samochodów. Uporządkowano wówczas teren, na którym wkrótce rozpoczną się kolejne prace. Dzięki przeprowadzonym działaniom mieszkańcy będą mieli możliwość przyjemnego spędzenia czasu w zadbanym parku.