Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce. Jeden z nich mieści się w Brwinowie.

Na terenie powiatu pruszkowskiego dostępna jest nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Punkt w Brwinowie został uruchomiony przez powiat pruszkowski 17 czerwca br., a gmina Brwinów udostępniła lokal na ten cel. Punkt znajduje się przy ul. Turystycznej 4. Z bezpłatnych porad prawnych i porad obywatelskich może korzystać każdy, kto przed uzyskaniem pomocy złoży pisemne oświadczenie, z którego wynika, że nie stać go na odpłatną usługę prawną.

Pomoc można otrzymać w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy. Adwokaci i radcy prawni wskażą sposób rozwiązania problemu, poinformują o prawach i obowiązkach w danej sytuacji czy pomogą sporządzić pisma czy wnioski. Poza poradami prawnymi i obywatelskim w punkcie są świadczone dodatkowo usługi edukacji prawnej, a od przyszłego roku - nieodpłatnych mediacji.

Pomoc prawną udziela Fundacja Honeste Vivere wyłoniona w trybie otwartego konkursu ofert. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad adwokatów, radców prawnych wyznaczonych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych oraz Okręgową Radę Adwokacką.

Z bezpłatnej pomocy można skorzystać po wcześniejszym umówieniu się z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem telefonicznie pod nr. 22 738 14 63 lub mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kobiety w ciąży będą przyjmowane poza kolejnością.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą przyjść osobiście, oraz osobom mającym trudności w komunikowaniu nieodpłatna pomoc może być udzielana także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. O takiej potrzebie należy poinformować podczas umawiania się przy dokonaniu zgłoszenia.

Dane kontaktowe oraz wykaz punktów na terenie kraju są dostępne na stronie: https://np.ms.gov.pl