W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego hołd poległym i walczącym oddadzą przy pomniku Armii Krajowej mieszkańcy Brwinowa. Obchodom towarzyszyć będzie koncert pieśni powstańczych w wykonaniu chóru kameralnego „Gaudeamus” oraz projekcja filmu pt. „Błyskawica” w parku miejskim.

1 sierpnia o godzinie 17.00 dźwięk syren alarmowych da znak do rozpoczęcia oficjalnych obchodów 71. rocznicy zbrojnego wystąpienia Warszawy przeciwko Niemcom. Kolejnym punktem uroczystości będzie złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej na brwinowskim placu im. św. Jana Pawła II. Czas oczekiwania na mszę św. w intencji poległych w walce o wolność wypełni wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. W powstańczym repertuarze zaprezentuje się chór żeński „Gaudeamus” pod dyrekcją Jolanty Grygielskiej. Powstał on w 2014 r. przy Gminnym Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach. W sobotnim występie towarzyszyć mu będą profesjonalni muzycy: na akordeonie Karol Podkul, a na klarnecie i saksofonie Przemysław Skałuba.  

Gmina Brwinów od kilku lat zaprasza mieszkańców do wspólnego śpiewania powstańczego repertuaru. Szlagierów patriotycznych takich jak: „Serce w plecaku”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Warszawskie dzieci” czy „Pałacyk Michla” nie zabraknie również i w tym roku. Dla osób, które obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania świętować będą w Brwinowie, zostały przygotowane śpiewniki. Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Profil, która otrzymała dotację z budżetu gminy Brwinów w ramach wspierania działalności pożytku publicznego w gminie Brwinów.  

Wieczorem Stowarzyszenie Projekt Brwinów wyświetli w parku miejskim film dokumentalny pt. „Błyskawica” w reż. Viktorii Marinov, w którym uczestnicy Powstania Warszawskiego wspominają wydarzenia z 1944 roku. Film utalentowanej i docenianej reżyserki (jej produkcja „Rybacy” była nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 w kategorii najlepszy film dokumentalny) opowiada o idei powstania i produkcji polskiego pistoletu maszynowego w czasach konspiracji. Dokument powstał w 2015 r. Muzykę do niego skomponował Włodek Pawlik.