W piątek 10 października brwinowski dworek Zagroda gościł miłośników czytelnictwa. Późnym popołudniem odbyła się tu promocja nowej książki Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli”. Akcja powieści toczy się w Brwinowie.

„Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" to pierwszy tom sagi o rodzinie Winnych z Brwinowa, który we wrześniu ujrzał światło dzienne za sprawą Wydawnictwa Zwierciadło. Powieść osadzona jest w czasach I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego, i mimo że główni bohaterowie są fikcyjni, to wokół nich pojawiają się postaci historyczne, w tym rodzina Lilpopów, Wierusz-Kowalskich czy Iwaszkiewiczów.
Gospodarzem spotkania współorganizowanego przez gminę Brwinów i Wydawnictwo Zwierciadło była autorka książki, mieszkanka Brwinowa Ałbena Grabowska. Spotkanie poprowadziła dziennikarka i pisarka Beata Pawłowicz. Autorka „Stulecia Winnych” przeczytała kilka fragmentów sagi, dzięki którym uczestnicy poznali głównych jej bohaterów i ich rodzinne rozterki. Dalsze losy Winnych opisane zostały w drugim tomie, który jak zdradziła autorka, już powstał, ale na wydanie musi jeszcze trochę poczekać. Wydawnictwo Zwierciadło zachęca do lektury:
– W tle pierwszego tomu – jak i w życiu codziennym – wielkie miłości i tłumione z konieczności namiętności oraz historia pierwszej wojny światowej i burzliwe losy międzywojennej Polski. A Winni – zgodnie z proroczymi słowami umierającej matki pierwszych w tej rodzinie bliźniaczek – przeżyją. Czasem będzie im łatwiej, czasem trudniej. Ale trwają… W każdej dobrej książce powinna być tajemnica, coś wciągającego i nieco zawoalowanego. Tak też jest w tym przypadku. Cytując książkę: „Bliźniaczki, niebliźniaczki”. Jedna będzie wyjątkowa… – Nie odbierając jednak przyjemności z lektury Wydawnictwo Zwierciadło nie zdradza więcej szczegółów.
Uczestnicy spotkania długo dyskutowali o samym wieczorze, o książkach i autorce, która z chęcią rozdawała autografy i uśmiechy. Opowiadała o swojej pasji pisania, rodzinie i bułgarskim pochodzeniu. Na zaproszenie pisarki pojawili się w Zagrodzie również jej przyjaciele z czasów szkolnych, którzy doceniają niezwykły talent lekarki. Na co dzień Ałbena Grabowska jest bowiem lekarzem neurologiem i epileptologiem, a pisaniem zajmuje się w każdej wolnej chwili.
W piątkowy wieczór Zagroda prezentowała się wyjątkowo. Przystrojona była jesiennymi dekoracjami, a rozmowa z autorką toczyła się w blasku świec. – Ciepły, jesienny wieczór, niezwykłe miejsce... i te kompozycje z liści, orzechów i jabłek... i lampiony... – dzieliła się wrażeniami po spotkaniu autorka. Jej książkę „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” nabyć można już w księgarniach ub w Internecie.