W połowie grudnia ubiegłego roku, po raz trzeci na naszym terenie, odbył się finał Szlachetnej Paczki, ogólnopolskiej akcji wspierania najbardziej potrzebujących rodzin. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i darczyńców pomoc trafiła do 27 rodzin z Brwinowa i okolic.

Relację z finału Szlachetnej Paczki przygotowali wolontariusze z rejonu Brwinów:

Finał ubiegłorocznej edycji projektu charytatywnego  odbył się w dniach 12 -13 grudnia. Również w Brwinowie 10 wolontariuszy Szlachetnej Paczki, wspieranych przez rzeszę ludzi dobrej woli pomogło sprawić by Święta Bożego Narodzenia dla 27 rodzin z Brwinowa i okolic były pełne radości i pozytywnego patrzenia w przyszłość.
Ideą projektu jest niesienie mądrej pomocy, tj. indywidualnego i dopasowanego do potrzeb wsparcia. Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. W ich wypadku mądra pomoc to taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do Paczki trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany i realnej poprawy swojego losu.

Projekt ma już 15-letnią historię, a w Brwinowie zorganizowano go po raz trzeci. W 2015 r. każda z zakwalifikowanych do uzyskania pomocy rodzin znalazła swojego darczyńcę, czyli osobę która udziela wsparcia poprzez przygotowanie świątecznej paczki. Za jednym darczyńcą nierzadko stała cała rzesza ludzi o wielkich sercach. Za pośrednictwem strony www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy mogli wybrać anonimowo przedstawioną rodziną, której chcieli pomóc. Następnie kompletowana była lista konkretnych potrzeb, jej elementy pakowane w świąteczny papier i oznaczane specjalnym kodem, aby ostatecznie trafić do magazynu. Po raz kolejny znajdował się  on w auli  Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Żwirowej w Brwinowie. Stamtąd wolontariusze projektu przewozili pomoc bezpośrednio do rodzin.

Hojność darczyńców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Przy rozpakowywaniu prezentów przez obdarowane rodziny nie obyło się bez łez wzruszenia i okrzyków zachwytu, zwłaszcza w przypadku najmłodszych domowników. Łączna, szacowana wartość uzbieranej pomocy wyniosła około 100 tysięcy złotych.  Oprócz tak podstawowych produktów jak żywność, środki chemiczne czy ubrania, do potrzebujących trafiły także prezenty o większej wartości jak np. sprzęt AGD lub meble. Szlachetna Paczka wyszła jak co roku naprzeciw tym, nawet najdrobniejszym marzeniom potrzebujących. Takim marzeniom, które od lat czekają na realizację. Chyba nikt z nas -  wolontariuszy -  nie spodziewał się, jak wiele radości może np. przynieść zestaw do robienia na drutach dla starszej pani, która stara się tę rzadką dziś umiejętność przekazywać młodszym, wieczne pióro dla  poety, który wbrew poważnym schorzeniom chce tworzyć nie tylko do szuflady, czy maszyna do szycia, która utalentowanej, ale i zapracowanej mamie pozwoli wreszcie rozwijać pasję, a jednocześnie samodzielnie dorobić kilka groszy.

Wierzymy głęboko, że pomoc materialna to tylko jeden aspekt Szlachetnej Paczki. Równie ważne jest umacnianie więzi lokalnych i tworzenie społeczności wrażliwej na krzywdę innych. Wszystkim indywidualnym darczyńcom i dobroczyńcom oraz lokalnym instytucjom, które nam pomogły na różnych etapach realizacji projektu w 2015 r. z całego serca dziękujemy! Zgodnie z mottem projektu „Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego” to sukces całej naszej gminnej społeczności. Do zobaczenia i usłyszenia za rok!

Wolontariusze „Szlachetnej Paczki” w rejonie Brwinów


P.S. Dacie wiarę, że w jednej z naszych Paczek znalazła się piłka z autografem najlepszego polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego ? Kto wie, może jej  kilkuletni właściciel pójdzie w ślady wielkiego sportowca? Na razie rozpiera go duma, a piłka stoi na honorowym miejscu i czeka na rozpoczęcie nowego sezonu…