Gmina Brwinów pozyskała dofinansowanie w wysokości 22.049 zł na realizację w Otrębusach i Żółwinie projektu edukacyjnego „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Wniosek o dotację został złożony przez gminę Brwinów w ramach otwartego konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dofinansowanie w wysokości 22.049 zł pozwoli na podjęcie działań w zakresie bezpieczeństwa w internecie, nauki udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu. Realizacja projektu w gimnazjum w Otrębusach oraz gimnazjum w Żółwinie rozpocznie się już w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego.
 
Zdarza się, że uczniowie niewłaściwie wykorzystują internet: zmieszczają na portalach społecznościowych obraźliwe teksty na temat innych osób, wstawiają zdjęcia bez zgody osób na nich występujących, włamują się na konta kolegów i dokonują zmian itp. Młodzież nie ma poczucia odpowiedzialności za swoje poczynania w sieci. Z rozmów prowadzonych przez wychowawców i pedagogów wynika również, że rodzice nie mają świadomości, co ich dzieci robią przy komputerze. Prelekcje dotyczące zagrożeń płynących z niewłaściwego wykorzystania sieci uświadomią uczniom i rodzicom, że nie można do tematu podejść lekceważąco i beztrosko.

Ważną kwestią jest także umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Czasami nie wystarczy wiedza teoretyczna: ważne jest też przełamanie bariery lęku. Praktyczne ćwiczenia na fantomach mają oswoić nauczycieli i młodzież z sytuacjami, które mogą ich spotkać w przyszłości, gdy będą w praktyce wykorzystywać wiadomości dotyczące sposobów ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w wypadkach. Trzeci obszar działań projektowych będzie skoncentrowany na relacjach rówieśniczych: przeciwdziałaniu wykluczeniu i nietolerancji. Młodzież weźmie udział w warsztatach interpersonalnych.
 
Zajęcia przeprowadzane w ramach projektu rozpoczną się w połowie września i potrwają do połowy listopada 2013 r.