O godzinie 17 rozlegnie się w Brwinowie dźwięk syren alarmowych, który rozpocznie uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywające się tradycyjnie przy pomniku Armii Krajowej na Rynku.

Hołdem oddanym powstańcom jest upamiętnienie Godziny W – warto zatrzymać się, oderwać od pracy czy codziennych zajęć, przystanąć na chwilę refleksji. Zgromadzeni przy pomniku Armii Krajowej na Rynku w Brwinowie rozpoczną uroczystości o godz. 17 od minuty ciszy. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Armii Krajowej uczestnicy obchodów zostaną zaproszeni do Brwinowskiego Pałacu Kultury przy ul. Pałacowej 1, gdzie będą mogli obejrzeć wystawę „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

W programie uroczystości 1 sierpnia nie zabraknie tradycyjnych punktów programu – o godz. 18 w kościele św. Floriana zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych, a o godz. 20 Stowarzyszenie Projekt Brwinów zaprasza do parku na wieczorny plenerowy seans filmu dokumentalnego. W tym roku będzie to „Zagłada redemptorystów Woli”, film opowiadający o największym mordzie na zakonnikach w czasie II wojny światowej.

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”, która będzie dostępna w pałacu w Brwinowie 1 sierpnia w godz. 16-20, będzie służyć przez kolejne dwa tygodnie jako kanwa gry miejskiej odbywającej się w różnych miejscach na terenie parku miejskiego. Więcej informacji w artykule: www.brwinow.pl/6669.