Kto nie wyjeżdża na wakacje tuż po zakończeniu roku szkolnego, może spędzić ciekawy weekend – na rowerach, na przedstawieniach teatralnych… lub warsztatach historycznych przy pałacu w Brwinowie.

Wieczorny przejazd kolumny rowerzystów przez Brwinów tuż po zakończeniu roku szkolnego stał się już lokalną tradycją. Udział wziąć może każdy, kto potrafi jeździć na rowerze i jest w stanie pokonać w spacerowym tempie ponad 11-kilometrową trasę prowadzącą po mieście. Zbiórka w piątek o godz. 20 na Rynku przy fontannie. Najmłodszych uczestników rodzice zabierają czasem w fotelikach rowerowych, ale już nieco starsze dzieci całkiem dobrze radzą sobie z przejazdem pod tunelem. Rowerzyści mogą liczyć na zabezpieczenie ze strony Straży Miejskiej w Brwinowie, policji oraz druhów OSP. – Przypominamy o oświetleniu roweru i zachęcamy do zabrania ze sobą kamizelek odblaskowych – podkreśla Grzegorz Horabik, prezes Stowarzyszenia Projekt Brwinów, które już od kilkunastu lat organizuje imprezy tego typu i przykłada dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Tegoroczna czerwcowa Brwinowska Masa Krytyczna, nawiązująca do nocy świętojańskiej, ponownie zakończy się nad wodą na terenie Wake Family. Będzie ognisko i możliwość upieczenia przywiezionej ze sobą kiełbaski. – Nie zapewniamy prowiantu, ale ciekawa trasa i dobra atmosfera wspólnej przejażdżki na rozpoczęcie lata jest gwarantowana – mówią organizatorzy.

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie przez cały tydzień świętuje zakończenia roku pracy różnych grup i warsztatów – w swojej dotychczasowej siedzibie oraz w świetlicach, ale zanim w lipcu zacznie się obóz wyjazdowy, najmłodsi będą mogli wziąć jeszcze udział w dwóch niedzielnych wydarzeniach na dobry początek wakacji. O godz. 11 rozpocznie się wydarzenie przygotowane we współpracy z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Teraz już pod nowym adresem – w Brwinowskim Pałacu Kultury przy ul. Pałacowej 1 – zaprezentowany zostanie spektakl dla dzieci „Fibula” – opowieść o starożytnych osadach hutniczych utrzymana w formie japońskiego teatru Kamishibai. Głównymi bohaterkami bajki są siostry bliźniaczki. Jedna jest grzeczną dziewczynką i zbiera pochwały za pięknie lepione naczynia ceramiczne. Druga zazdrości siostrze pochwał, choć sama bardziej interesuje się żelazemi jego obróbką. Dziadkiem dziewczynek jest najlepszy w osadzie kowal – to od niego otrzymały obie ozdobne zapinki – tytułowe fibule…
Do historii starożytnej odwoływać się też będą warsztaty „Łodzie wikingów” oraz „Z wizytą na wykopaliskach”, które zostaną poprowadzone w mniejszych grupach. Zapisy pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Z wakacyjną wizytą odwiedzi dzieci Myszka Tancereczka, która zabierze je w muzyczną podróż po całym świecie – Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie pokazywał ten spektakl w pałacu, a w niedzielę 26 czerwca o godz. 16 zawita on do Toeplitzówki w Otrębusach. Wystąpi kwartet smyczkowy Dagger, a spotkanie poprowadzi Adriana Wdziękońska.

Niedziela 26 czerwca będzie też dniem inauguracji Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny. Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze przygotowało już repertuar do końca lipca – we wszystkie niedzielne popołudnia o godz. 17 odbywać się będą na targowisku miejskim przedstawienia teatrzyków lalkowych. Na początek – inscenizacja znanej baśni braci Grimm o trzech świnkach, które swoją odwagą i pomysłowością potrafią przechytrzyć złego wilka. Ten i kolejnych pięć spektakli zrealizowanych będzie z udziałem środków finansowych z budżetu gminy Brwinów, w ramach wspierania przez nią działalności pożytku publicznego. Prezes Waldemar Matuszewski proponuje dodatkowo Kino Letnie, z seansami dla starszych widzów. Niedzielne pokazy filmów rozpoczynać się będą o godz. 19.30. W zapowiedziach na lipiec, obok tajemniczych „niespodzianek”, są filmy dokumentalne zrealizowane przez Adama Gzyrę, opowiadające o postaciach związanych z Brwinowem i historii miasta.

Targowisko miejskie przedłuża w ten sposób swoje funkcjonowanie – po gwarnych, handlowych sobotach oraz niedzielnym przedpołudniowym Targiem Przydasiów (zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca) warto będzie na nie zajrzeć także w niedzielne popołudnia i wieczory. Zadaszone wiaty zapewniają w razie potrzeby schronienie przed deszczem, ale i tak – wszyscy życzą sobie pięknej, słonecznej, prawdziwie wakacyjnej pogody!