24 kwietnia swoją Wielkanoc będą obchodzić goszczący w Polsce Ukraińcy, którzy należą do Kościoła greckokatolickiego lub Cerkwi prawosławnej. Wolontariusze pracujący w punkcie wydawania żywności w hali miejskiej w Brwinowie proszą o przedświąteczne wsparcie.  

Różnice między kalendarzem gregoriańskim i juliańskim powodują, że chrześcijanie różnych wyznań obchodzą najważniejsze święta w roku w różnych terminach. Tydzień po „polskiej Wielkanocy”, która w tym roku wypadła w niedzielę 17 kwietnia, swoją Wielkanoc (a właściwie „Wielki Dzień” - Wełykdeń) świętują Kościół greckokatolicki oraz Cerkiew prawosławna. Ukraińcy przebywający obecnie w Polsce przygotowują się do związanych z tym uroczystości. Tradycje dzielenia się jajkiem i spotkań przy rodzinnym stole są podobne, jednak dla wielu uchodźców wielkanocna radość jest przytłumiona obawą o los Ukrainy i pozostających tam bliskich oraz troskami związanymi z próbami odnalezienia się w nowej rzeczywistości.  Wolontariusze z miejskiej hali sportowej przy ul. Moczydłowskiego 2 w Brwinowie proszą o wsparcie. Do punktu prowadzonego tutaj przez Gminny Ośrodek Kultury przynosić można produkty żywnościowe, które zostaną przekazane ukraińskim rodzinom zgłaszającym się tutaj po pomoc.

W dni robocze w godz. 16–20, a w soboty w godz. 11–18 przynosić można żywność z długim terminem przydatności, taką jak mąka, kasze, ryż, makaron, cukier, olej,  mleko UHT, puszki mięsne, warzywne i owocowe. Przydadzą się też warzywa: ziemniaki, cebula, marchew, a także owoce oraz jaja. Mile widziane również słodycze dla dzieci.  

– Dla osób z Ukrainy to bardzo trudny moment. Zbliżają się najważniejsze dla nich święta w roku, a oni są daleko od domów, rodzin i przyjaciół. Okażmy im solidarność w tym niełatwym czasie – apelują wolontariusze.