ukraina-flaga

Urząd Gminy Brwinów i Gminny Ośrodek Kultury koordynują działania pomocowe. W artykule – aktualizowane informacje o stanie prawnym, podejmowanych działaniach, prowadzonych zbiórkach itp.

Informacje dotyczące uzyskania podstawowej pomocy: nr PESEL, świadczeń pieniężnych, korzystania ze służby zdrowia, podejmowania pracy i nauki w Polsce – biuletyn informacyjny wojewody mazowieckiego dla wszystkich osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r. z powodu napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę.

бюлетень UA

broszura PL

 

Informacje dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie gminy Brwinów – krok po kroku
Uwaga: informacje będą aktualizowane. Warto sprawdzać, czy coś się zmienia.

INFORMACJE – PL [do pobrania]
INFORMACJE – UKR [do pobrania]

Kontakt z Urzędem Gminy Brwinów w kwestiach związanych z pomocą potrzebną/oferowaną:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. 22 738 26 80

 

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – oraz jej kolejne nowelizacje – opisuje rozwiązania prawne dla uchodźców, którzy przybyli z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. Jest mowa m.in. o możliwości uzyskania numeru PESEL i korzystaniu ze świadczeń. W celu otrzymania nr PESEL w Brwinowie należy zgłosić się z wypełnionym wnioskiem oraz zdjęciem do Urzędu Gminy w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 12, pokój nr 3.

PESEL – Заява UKR

PESEL – Заявление RUS

Wniosek o świadczenie pieniężne dla osób/podmiotów przyjmujących uchodźców

Każdy, kto zapewniał uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, może ubiegać się o świadczenie pieniężne. Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Gminy Brwinów przy ul. Grodziskiej 12 w pok. 4.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - LINK

 

Zbiórka pieniężna dla uchodźców w gminie Brwinów

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie koordynuje naszą gminną pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Pieniądze można wpłacać na specjalne konto bankowe.

Odbiorca: Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie
Tytuł przelewu: Brwinów Ukraina
Numer konta: PL 60 9291 0001 0097 6259 2000 0060
(Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej)

– Środki będą wydawane ściśle według zasad, rozliczane transparentnie, a wpłaty w żadnym razie nie zasilą konta Ośrodka Kultury, gdzie znajdują się środki na naszą działalność statutową – zapewnia dyrektor Anna Sobczak. Zebrane pieniądze będą przeznaczane wyłącznie na potrzeby uchodźców (nie będą mogły być przeznaczone na indywidualną pomoc finansową dla mieszkańców, którzy ich goszczą).

Produkty spożywcze dla uchodźców wydawane są w czwartki w godz. 16–19.00 w hali sportowej w Brwinowie przy ul. Moczydłowskiego 2.

 

Służba zdrowia i dostęp do leków

Wszystkie przychodnie deklarują gotowość pomocy medycznej dla uchodźców.

Wizyty w NZOZ – ul. Peronowa 4 w Brwinowie możliwe są po wcześniejszym zapisie bezpośrednio w placówce lub po telefonicznym umówieniu pod numerem telefonu 22 729 63 61. Dodatkowo uruchomiony jest ukraińskojęzyczny numer telefonu 503 829 064 (tylko dla uchodźców potrzebujących pomocy/konsultacji medycznej). W przychodni można zaszczepić się przeciwko COVID-19 (potrzebne skierowanie).

Umówienie wizyty w Lecznicy Rodzinnej ALFA ul. Powstańców Warszawy 8, obywa się na podstawie zgłoszenia osobistego lub telefonicznego pod numerami telefonów: 22 729 57 69; 22 729 32 21.

Recepty wystawiane dla obywateli Ukrainy przez lekarzy i farmaceutów są realizowane z pełną odpłatnością (100%).

 

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym

Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy do kontaktu z Urzędem Gminy Brwinów (tel.: 22 738 26 80 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

W przypadku szkół podstawowych należy zgłaszać się do najbliższej szkoły rejonowej.