Do końca spisu zostało kilka dni. Spora grupa mieszkańców Mazowsza przypomniała sobie o tym obowiązku właśnie teraz, blokując tym samym infolinię i punkty spisowe. Co zrobić, żeby się nie spóźnić?


Najprostszą i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie spis.gov.pl. Wystarczy zalogować się wpisując swój PESEL w miejsce Identyfikatora lub zalogować się przez profil zaufany.
Do końca września istnieje również możliwość spisania się przez telefon. To odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem lub potrzebują wsparcia rachmistrza. Ze względu na duże obciążenie infolinii, zmieniono zasady jej funkcjonowania. Wystarczy zadzwonić pod nr 22 279 99 99 i postępując zgodnie z komunikatami, na koniec zostawić swój nr telefonu. Rachmistrz bardzo szybko oddzwoni z nr infolinii lub nr 22 828 88 88. Z uwagi na bezpieczeństwo udostępnianych danych należy zwrócić uwagę na numer pojawiający się na ekranie. Powinien wyświetlić się tylko jeden z powyższych numerów.
Obowiązek spisowy można także wypełnić, dzwoniąc do Urzędu Gminy pod numer: 22 738 26 80 lub 22 738 26 12.
Nie zaleca się czekania do ostatniego dnia września na kontakt z rachmistrzem. Ze względu na ograniczenia czasowe może nie zdążyć skontaktować się z nami bezpośrednio. Dlatego warto obowiązek spisowy wypełnić samemu, dzwoniąc na infolinię lub spisując się przez Internet.
Co zrobić żeby nie zapłacić kary grzywny 5000 zł za brak udziału w spisie powszechnym?
Nie czekać, że ktoś nie zauważy niespisanego mieszkania czy osoby i wypełnić obywatelski obowiązek już teraz. Wypełnienie formularza spisowego zajmie 10 minut. To nie jest trudne!
Więcej informacji na stronie spis.gov.pl.