Ruszyło głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Dwa dotyczą gminy Brwinów. Głosy można oddawać do 10 października. Warto wspólnie zawalczyć o realizację tych wartościowych pomysłów.

Dwa projekty w programie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM) na 2021 r. czekają na głosy mieszkańców i sympatyków gminy Brwinów. Oba mają szanse na sfinansowanie realizacji ze środków samorządu województwa, dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wzięciu udziału w głosowaniu trwającym do 10 października na stronie bom.mazovia.pl.

Projekt nr 43 pn. „Po drodze z zielenią – zagospodarowanie zieleni wzdłuż ul. Pszczelińskiej w Brwinowie i Otrębusach” z puli podregionalnej BOM obejmuje dokonanie nasadzeń zieleni, założenie oraz regenerację trawników i wykonanie elementów małej architektury na całej długości ul. Pszczelińskiej (od ronda im. W. Kowalskiego w Brwinowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką ul. Warszawską w Otrębusach). Przedsięwzięcie przewiduje posadzenie pnączy, bylin i traw, które dobrze znoszą warunki miejskie i są odporne na zanieczyszczenia komunikacyjne oraz nie wymagają dużych nakładów na ich dalszą pielęgnację. Zakłada również ustawienie koszy na śmieci oraz ławek, spójnych ze stylistyką istniejącego zagospodarowania przestrzeni publicznej w Brwinowie, a także nawiązujących tematyką do historii ul. Pszczelińskiej. Dzięki realizacji tego projektu ulica Pszczelińska może stać się jeszcze piękniejsza i atrakcyjniejsza zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających Brwinów turystów i gości.

Z kolei projekt nr 76 pn. „Zwolnij i jedź bezpiecznie – pilotażowy projekt budowy radarowych wyświetlaczy prędkości na drogach wojewódzkich…” złożony w ramach puli regionalnej dotyczy aż 31 miejscowości naszego regionu, w tym m.in. Biskupic, Brwinowa, Domaniewa, Kań, Nadarzyna, Otrębus, Pruszkowa i Walendowa. Montaż urządzeń planowany jest w newralgicznych miejscach o ograniczonej prędkości oraz ruchu pieszych (w tym dzieci), w pobliżu miejsc użyteczności publicznej (szkół, OSP, zakładów pracy) – a wiec wszędzie tam, gdzie dochodziło do wypadków i kolizji oraz gdzie występują zwiększone zagrożenia bezpieczeństwa związane z niezachowaniem przez kierowców odpowiedniej prędkości jazdy. Efekt działania urządzeń ma charakter prewencyjny i przyczynia się do zwiększania poziomu bezpieczeństwa drogowego.

Oddanie głosu na projekty odbywa się zdalnie przez stronę bom.mazovia.pl. Nie jest anonimowe, ale przebiega sprawnie i szybko z wykorzystaniem numeru telefonu komórkowego. Głosować może każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego, oddając głos na maksymalnie dwa projekty – jeden z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej.

Warto zagłosować na projekty nr 43 i 76 złożone przez Arkadiusza Kosińskiego, wykorzystując możliwość realnego wpływu na kształtowanie przestrzeni publicznej. Budżet Obywatelski Mazowsza jako wydzielona część budżetu Województwa Mazowieckiego pozwala na zrealizowanie zgłoszonych przez mieszkańców działań na terenie województwa w różnych, ważnych dla nich obszarach. – To mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne, dlatego oddajemy im głos – zaznacza Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. W 2021 r. w ramach BOM do dyspozycji jest aż 25 mln złotych.