Narodowy Spis Powszechny to wyjątkowa i jedyna na 10 lat szansa, aby Polacy mogli pokazać, jaka naprawdę jest ich sytuacja osobista, rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa. Dlatego wciąż zwlekając ze spisem i zaniedbując ten ustawowy obowiązek, należy mieć świadomość strat, na jakie naraża się siebie, swoją rodzinę i swoją gminę.

Udział w spisie nie jest wielkim obciążeniem – wystarczy 10 minut i zrobione! Nie można zatem usprawiedliwiać się brakiem czasu. Co więcej, jeśli ktoś nie weźmie udziału w spisie, to nie statystycy i urzędnicy będą pokrzywdzeni, lecz Ty sam oraz Twoja rodzina.

Planowanie infrastruktury publicznej musi być oparte na rzetelnych i miarodajnych danych. Jeśli mieszkańcy gminy nie spiszą się, samorząd lokalny będzie miał duże trudności, żeby bez twardych i rzetelnych danych planować i realizować ważne dla lokalnej społeczności inwestycje: żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, drogi czy transport publiczny.

Bez danych spisowych mieszkańców bardzo utrudniony będzie rozwój miejsca, w którym funkcjonują i przebywają na co dzień. Udział w spisie należy potraktować nie jako ciężar czy biurokratyczny wymysł, ale jako szansę i inwestycję w przyszłość swoją i swoich najbliższych!

Lekceważąc obowiązek spisowy, ryzykuje się karę grzywny. Może ona być bardzo dotkliwa i sięgnąć nawet 5 tys. zł. Czy warto ryzykować? Są przecież zapewne dużo pilniejsze wydatki i ważniejsze sprawy niż uciążliwe wizyty w sądzie.

Należy jak najszybciej wypełnić formularz spisowy na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i spisać się przez telefon. Nie należy bać się spisu – w spisie nie padają pytania o zarobki, majątek, konta bankowe czy oszczędności.