Gmina Brwinów już po raz kolejny weźmie udział w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Hasło tegorocznej już 20. edycji kampanii to „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”.

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, odbywającego się co roku w dniach 16-22 września, promowane są działania miast i instytucji, które mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. W tegorocznej kampanii zarejestrowało się już ponad 2500 miast z 49 krajów  także spoza Europy, m.in. z Peru, Argentyny czy Turcji.

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności” cztery główne tematy to zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo i reagowanie na pandemię COVID-19. Priorytetem tegorocznego ETZT jest położenie większego nacisku na związek między zdrowiem psychicznym a poruszaniem się, która to kwestia zyskała na znaczeniu w obecnym czasie.

Gmina Brwinów po raz kolejny aktywnie włącza się w kampanię. W czasie trwania Tygodnia Transportu od 16 do 22 września na stronie facebook.com/Brwinow zostaną ogłoszone konkursy, w których na zwycięzców będą czekać upominki. W tych dniach młodsi mieszkańcy gminy Brwinów - uczniowie szkół podstawowych - będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym. W środę 22 września w ramach Dnia bez Samochodu mieszkańcy będą mogli skorzystać z jedenastu linii B1-B11 bezpłatnej komunikacji miejskiej. Dla tych, którzy na co dzień poruszają się autem, będzie to dobra okazja do wypróbowania podróży autobusami, którymi można dojechać nie tylko do Owczarni, Żółwina i Pruszkowa, lecz także do Osiedla Słonecznego w Kaniach, Nadarzyna, Błonia i Podkowy Leśnej. 

Wiele z inwestycji gminnych wpisuje się w założenia europejskiej kampanii. Rok 2020 i 2021 to mimo pandemii okres intensywnych rozwoju sieci dróg rowerowych w gminie Brwinów. W ramach projektu „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Brwinów II”, wybudowano w tym czasie ponad 5,5 km rowerowych traktów. Dzięki inwestycji w infrastrukturę dla rowerzystów już prawie 30 km dróg i ciągów pieszo-rowerowych służy mieszkańcom i turystom, umożliwiając im bezpieczny dojazd do pracy, szkoły czy do lokalnych atrakcji.

 

Wycieczki rowerowe są także doskonałą okazją do lepszego poznania gminy Brwinów. Malowniczo położona ścieżka rozpoczynająca się przy przebudowywanym skrzyżowaniu w Grudowie, a kończąca swój bieg w pobliżu stacji PKP w Milanówku, jest chętnie odwiedzana przez rowerzystów i miłośników jazdy rolkami. Trakt biegnący w sąsiedztwie torów pośród pól i zieleni to nie tylko świetny szlak rowerowy, ale także dogodne dla mieszkańców i turystów połączenie pomiędzy Milanówkiem a Brwinowem. Zbiega się on z wybudowaną wcześniej ścieżką w Grudowie oraz w Brwinowie wzdłuż ul. Sochaczewskiej.

Korzystając ze ścieżek rowerowych, można dojechać do położonego w centrum Brwinowa zabytkowego parku oraz odwiedzić sąsiadujący z nim ogród botaniczny. A nieopodal parku, po drugiej stronie torów przy stacji PKP swój bieg rozpoczyna kolejna dłuższa trasa rowerowa położona wzdłuż ul. Pruszkowskiej. Łączy ona Brwinów z Parzniewem.

Po północnej stronie miasta przy ul. Powstańców Warszawy  w 2021 r. został wybudowany nowy odcinek ścieżki rowerowej, która prowadzi do miejscowości Moszna.

Z kolei w południowej części gminy kolejne ścieżki powstały wzdłuż ul. Słonecznej w Żółwinie, a także wzdłuż ul. Natalińskiej w Otrębusach na odcinku od WKD Otrębusy do skrzyżowania z ul. Piaseckiego (przy szkole). W sołectwie Kanie budowana jest droga rowerowa przy Osiedlu Słonecznym od granicy z miejscowością Strzeniówka w gminie Nadarzyn do miejscowości Granica w gminie Michałowice. Jazda na rowerze i spacery nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale są również niezwykle korzystne dla umysłu – zmniejszają m.in. poziom stresu.

Pasażerowie brwinowskiej komunikacji mogą już korzystać z czterech zielonych wiat przystankowych. Dwie z nich stoją przy szkołach podstawowych w Brwinowie, a kolejne są zlokalizowane są przy budynku poczty przy ulicy Pszczelińskiej oraz w rejonie skrzyżowania z obwodnicą (DW nr 719). Opady nawadniają nasadzone rośliny, a te przyczyniają się do zwiększenia produkcji tlenu i pochłaniania zanieczyszczeń. To sprawia, że oczekiwanie na autobus jest przyjemniejsze, szczególnie w upalne dni, gdyż rośliny powodują obniżanie temperatury wiaty przystankowej. Tłumią również hałas oraz poprawiają estetykę ulicy. Pasażerowie oczekujący na autobus mogą też skorzystać z możliwości ładowania smartfonów lub innych urządzeń przez łącze USB.

Kolejne zielone przystanki powstaną w Brwinowie przy Urzędzie Gminy Brwinów przy ul. Grodziskiej, w Parzniewie przy ul. Głównej, a także przy drodze powiatowej w Czubinie.