Już wrzesień, a Ty wciąż się nie spisałeś? Sprawdź, jak możesz wypełnić obowiązek spisowy szybko, bezpiecznie i wtedy, kiedy chcesz.

Najprostszą i najwygodniejszą metodą jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie spis.gov.pl. Logować się można, podając identyfikator PESEL lub przez profil zaufany.

Formularz można wypełnić dla wszystkich osób mieszkających pod wspólnym dachem (np. małżonek, dzieci). Do wypełnienia formularza nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale warto mieć pod ręką swój numer PESEL (i domowników, jeśli przy okazji wypełniane są ich formularze). Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni wiedzieć, w którym roku budynek został oddany do użytkowania.

Organizatorzy spisu proszą o udzielnie pomocy starszym członkom rodziny w wypełnieniu formularza lub, jeśli wyrażą zgodę, zrobienie tego za nich. Dla seniorów kontakt z rachmistrzem może budzić lęk i obawę o swoje bezpieczeństwo.

Do końca września jest również możliwość spisania się przez telefon. Ta metoda to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Wystarczy zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pod koniec września może być duże obciążenie Infolinii i ta metoda nie będzie tak szybka jak samospis internetowy.

Można też skorzystać z punku spisowego w Urzędzie Gminy Brwinów i wypełnić formularz spisowy z pomocą przeszkolonej osoby. Wypełnienie obowiązku spisowego w urzędzie gminy przebiega bardzo sprawnie, jednak trzeba dostosować się do godzin otwarcia urzędu. Warto również pamiętać, że im bliżej do końca spisu również w punkcie spisowym, czas oczekiwania na dostęp do komputera z Internetem i wsparcie pracownika urzędu gminy może się wydłużyć. Zwlekanie z wypełnieniem obowiązku spisowego do ostatniej chwili, wiąże się z ryzykiem konieczności poświęcenia więcej czasu.

Podczas tegorocznego spisu powszechnego informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się rachmistrz, nie można odmówić mu przekazania danych! Wypełnienie formularza z rachmistrzem przebiega bardzo sprawnie i bezpiecznie.

Szybkim, bezpiecznym i wygodnym sposobem jest wejście na spis.gov.pl i spisanie się przez Internet! To naprawdę proste! Jeśli okaże się to zbyt trudne, można skorzystać z pomocy najbliższych bądź urzędników.